През следващия седемдневен период прогнозираното относително сухо време ще осигури възможност за ускорено провеждане на закъснялата есенна сеитба. Неблагоприятните агрометеорологични условия в края септември и през първото и второто десетдневие на октомври възпрепятстваха предсеитбената подготовка и сеитбата на зимните житни култури. Поради тази обективна причини бяха пропуснати агротехническите срокове при сеитбата на пшеницата в голяма част от полските райони на страната.
През периода вегетацията на засетите есенници ще се осъществява при наличие на добри почвени влагозапаси и температури, близки до нормата за първата половина на ноември. През следващия период при пшеницата и ечемика в зависимост от сеитбените дати ще се наблюдават различни фази. При най-рано засетите в края на септември и началото на октомври зимни житни култури ще протича фаза братене. При посевите, засети през третото десетдневие на октомври, ще се наблюдава фаза трети лист, а при тези - в началото на ноември – фаза поникване. Малка е вероятността ноемврийските посеви да братят до края на есенната си вегетация. Те ще бъдат с понижена студоустойчивост, по-уязвими на ниските отрицателни температури в сравнение със засетите в агротехнически срок, братили, зимни житни култури.
До средата на ноември условията ще бъдат благоприятни за почвобработки, внасяне на минерални торове в почвата, за засаждане на овошки, за извършване на някои есенни растително-защитни дейности. Растителните остатъци в овощните градини са потенциален източник на редица болести (струпясване по ябълката и крушата, кафяви листни петна по дюлята и крушата, церкоспороза, загиване завръзите на дюлята, черно гниене по семковите и др.) и неприятели (ябълковия цветопробивач, плодови оси, бадмов семеяд, черешова муха и др). Чрез качествена дълбока оран до голяма степен ще бъде ограничено разпространението на тези икономически важни болести и вредители.
През ноември, в началото на листопада, ябълковите и крушовите дървета, нападнати силно от струпясване, а черешите - от цилиндроспориоза е препоръчително да се третират обилно с 5% карбамид. Карбамидът представлява благоприятна среда за развитие на някои микроорганизми, които унищожават мицела на струпясването и цилиндроспориозата. В края на листопада прасковените, кайсиевите, черешовите и бадемовите насаждения трябва да се пръскат с 2% бордолезов разтвор за борба със сачмянката и инфекционната апоплексия.