Най-голяма вреда при доматите и картофите нанася картофената мана, която се причинява от гъбата Phytophtora infestans. Болестта се развива особено силно в години като сегашната - хладно и влажно време. Първоначално маната се появява във вид на петна по най-долните листа на двете култури, които се допират до почвата. Те са воднистозелени и най-често започват от периферията. Постепенно се разрастват и обхващат по-голямата част от листната петура. Нападнатите листа прегарят и изсъхват. Повреда в по-късен стадий се наблюдава и при зелените плодове на доматите във вид на кафяви петна с твърда, сбръчкана повърхност. Гъбата причинител напада и стъблата, листните и плодни дръжки. Зазряващите плодове на доматите са устойчиви на патогена.
Благоприятни условия за развитие на маната по доматите и картофите е хладна нощ с наличие на роса, последвана от умерено топъл и облачен ден.
Профилактичните мерки за опазване на културите от картофената мана включват спазване на сеитбообръщение и засаждане на устойчиви сортове. Важен технологичен елемент е и унищожаването на растителните остатъци от домати и картофи, тъй като през зимата гъбата се съхранява в болните клубени на картофите и по оранжерийно отглежданите домати.
Преди да се появи болеста борбата по химичен път е с контактни (предпазни) фунгициди, които са ефективни при сухи условия за период от 7-8 дни. Такива са бордолезов разтвор 1%, дитан М45 в концентрация 0,2%, купроцин супер М - 0,4%, шампион ВП - 0,15 %, купроксат ФЛ - 0,3% и др.
При влажно време и поява на болестта до 2 дни след заразяването трябва да се използват фунгициди със системно (предпазно и лечебно) действие. Подходящи са ридомил голд МЦ 68ВП - 0,25%, акробат МЦ - 0,2 %, куадрис 25 СК – 0,075% и др. Поради риска от поява на устойчивост на гъбата към системните препарати те трябва да се редуват и да се прилагат в най-критичните моменти.
Пръсканията срещу картофената мана са ефективни и срещу другата силно разпространена болест по доматите - кафявите листни петна, причинявана от гъбата Alternaria solani.