За периодите на прием по Програмата за развитие на селските райони /ПРСР/ чрез консултантската работа на експертите от офиса на службата за съвети в земеделието гр. Добрич са усвоени 4 424 726 лева по мярка 112 „Създаване на стопанства за млади фермери”. От общо 238 подадени заявления за подпомагане по мярката, 181 бизнес плана са одобрени, което представлява 76 %. Това стана ясно по време на последната срещата-дискусия от информационната кампания „Европейски пари за българското село”. Днес в Добрич експерти разясниха пред повече от 80 земеделски производители как и кога може да се кандидатства по пет от мерките на ПРСР.
Земеделските производители проявяват голям интерес към отглеждането на пчелни семейства, както и към трайни насаждения – орехови и лешникови градини, съобщи Маринела Георгиева, координатор на офиса на службата за съвети в земеделието гр. Добрич. Към момента има двама млади фермери, които са кандидатствали и по мярка 121 „Модернизиране на земеделските стопанства” и вече са усвоили средствата. Направените подобрения са свързани с изграждане на помещения за добиване и съхранение на пчелен мед.
Общият брой на фермите в област Добрич е 600. В региона има 173 ферми І-ва категория с общо 6894 броя животни, информира началник отдел дирекция „Животновъдство” на МЗХ Виолета Кръстева. Тя съобщи още, че регистрираните ферми от ІІ-ра категория са 19 с общо 552 крави. Най-много са фермите от ІІІ-та категория с 4 броя и с над 4 крави – 408 с общ брой на животните 3290. От данните се вижда, че броят на кравите във втора и трета група са с 50% по-малко от тези, които се отглеждат във фермите първа категория, обобщи още Кръстева и допълни, че млечното животновъдство в региона се развива много добре. В областта се намира една от най-големите ферми за отглеждане на кокошки-носачки, която също предстои да се преструктурира, за да отговори на стандартите за хуманно отглеждане. За региона на Добрич има и общо пет ферми за бройлери, добави още Кръстева.
Експертите призоваха земеделските стопани да кандидатстват по мярка 121, за да модернизират фермите си, за да изпълнят изискванията на Общността и да могат да продават продукцията си и след 1 януари 2012 г. От 4 юли до 15 юли 2011 г. отново ще бъде отворен приемът по мярка 121 „Модернизиране на земеделските стопанства” в частта за гарантираните бюджети, допълни от своя страна държавен експерт в дирекция „Развитие на селските райони” Диана Трифонова.
Земеделските производители бяха запознати подробно и с възможностите да кандидатстват за субсидии за биологичното производство в сектор растениевъдство и биолгично пчеларство. В страната има 11 контролиращи фирми, получили разрешение от Министерство на земеделието и храните, които издават сертификати за преминаване към управление в съответствие с правилата на биологичното производство на мед.
По мярка 214 „Агроекологични плащания” към момента са одобрени 8 заявления от подадените 13 в направлението биологично растениевъдство за отглеждане на лавандула, лешници и орехи. Чрез плащанията по мярка 214 стопаните могат да увеличат плащанията си площ, напомниха експертите.
Зоните, които са допустими за кандитадстване по мярка 213 „Плащания по Натура 2000 за земеделски земи” в област Добрич са Чаиря, Суха река, Хърсова река, Калиакра, Шабленски езерен комплекс.
В Добричка област има 4 регистрирани кооперации на земеделски производители. Три от тях са на зеленчукопроизводители и една на овцевъди, но до момента нито една от тези организации не се е възползвала от възможностите за кандидатстване по мярка 142 „Създаване на организации на производителите”, информираха още експертите от службата за съвети в земделието. По мярката може да се кандидатства през цялата година. Мярката има за цел да насърчи създаването на организации на производители в земеделския сектор, като се подпомогне производството и доставките на висококачествени продукти, отговарящи на европейските стандарти и на пазарните изисквания.