Министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов се срещна днес с новоназначения извънреден и пълномощен посланик на Япония у нас Н.Пр. Макото Ито. Министър Найденов приветства с добре дошъл в България посланик Ито, като представи разнообразните възможности за инвестиции в българското земеделие за японския бизнес. На първо място министър Найденов подчерта, че с такъв уникален български „посланик”, какъвто е „лактус бациликус булгарикус”, който е изключиттелно добре познат и приет в Япония, страната ни има добри шансове за едно още по-добро и ефективно разширяване на сътрудничеството. Той подчерта, че освен добре познатото в Япония българско кисело мляко, страната ни произвежда и други добре приети на световните пазари млечни продукти, като българското бяло сирене и българския кашкавал.
Японската страна също подчерта, че е заинтересована от увеличаването на стокообмена, като прояви специален интерес към вноса на българско пилешко месо. Япония ще разгледа внимателно възможността, ако сертификатите, издавани от българска страна съответстват на санитарните изисквания, а качеството и цената на българското птиче месо са конкурентоспособни. Посланик Ито посочи, че в последните години по-голямата част от вноса на пилешко месо в страната е от Бразилия, като силно е ограничен традиционния преди внос на пилешко месо от азиатските й съседи, предвид на възникналите там преди няколко години огнища на птичи грип. Затова на евентуален внос от европейска дестинация, каквато е България, се гледа добре.
Двете страни се съгласиха, че една от най-атрактивните в момента възможности за разширяване на стокообмена между двете страни е в износа на вино за Япония. Посланик Ито обясни, че през последните години значително се променя начина на живот на младите хора в страната му и те започват да консумират много повече вино. В последно време страната внася не само френско и италианско вино, но и вина от Австралия, Чили, САЩ и Южна Африка. Там се търси разнообразието на пазара, и българското вино, особено червеното, би било много добре прието, ако успее да предложи високо качество с което да конкурира другите вносители на пазара, подчерта посланик Ито.
Министър Найденов каза, че биха могли да се потърсят възможности за разширяване на сътрудничеството както в научната област, така и в техническото обезпечаване на земеделието. Бизнесът в България би имал интерес и от закупуване на технологични линии за оборудване на производството и преработката на земеделска продукция, както и машини и съоръжения за дървообработващата промишленост и прокарване на пътища в горски терени. Японският посланик съобщи, че бизнесът в страната му е запознат с факта, че в България земята не се обработва на 100% и би проявил интерес към инвестиции и в земеделски земи.
На срещата бяха обсъдени и детайли, свързани с предстоящото посещение на министър Найденов в Япония през този месец в рамките на правителствената делегация. Бяха коментирани възможностите по време на посещението в Япония, министър Найденов да вземе участие в бизнес форум и да представи директно пред японски бизнесмени полетата за инвестиции в българското земеделие и хранителната индустрия.