На 13 декември 2010, в първия ден на редовната месечна парламентарна сесия на ЕП в Страсбург, българският евродепутат от ЕНП/ГЕРБ Мария Неделчева стартира официално писмената декларация, която преди броени дни беше одобрена от Бюрото на председателите на политическите партии в ЕП.
Събитието е историческо за нашата държава, защото за първи път от началото на членството на България в ЕС, неин представител става инициатор на една общоевропейска кампания, и то в стратегически отрасъл, какъвто е земеделието.
В изказването си по време на пленарното заседание Мария Неделчева привлече вниманието върху условието, наложено от сегашната Обща селскостопанска политика, според което всички земеделски производители в ЕС трябва да отговарят на еднакви изисквания, които изискват скъпи инвестиции.
В този контекст българският евродепутат защити позицията на България и новите страни-членки като заяви: „Страните имат еднакви задължения, но не и все още еднакви права! Ето защо смятам, че след 2013 системата за директни плащания трябва да гарантира справедливо третиране на всички земеделски стопани в ЕС. Трябва да сложим край на историческия модел, да дефинираме общи критерии и да отчетем специфичните нужди на селското стопанство в отделните региони”.
Мария Неделчева настоя още за изграждане на система, позволяваща прехвърляне на средства от втори към първи стълб на ОСП, за да може по-голяма част от селскостопанските производители в новите страни-членки да се възползват от мерките и инструментите за подкрепа.
„Време е да сложим край на разделението на стари и нови страни-членки в Общата селскостопанска политика. Искрено се надявам, че тази кауза ще бъде подкрепена от всички нас!”, призова колегите си българския евродепутат на финала на изказването си.
[B%]*Декларацията е подписана от колегите на българския евродепутат Рареш-Лучиан Никулеску (Румъния), Жозе Бове (Франция), Януш Войшиешовски (Полша) и Димитър Стоянов (България). Документът беше разрешен от Бюрото на председателите на партиите в ЕП. В следващите 4 месеца трябва да бъдат събрани подписите на 50% от общия брой евродепутати + 1, т.е. 396 подписа, за да стане декларацията официален документ на Европейския парламент. След това шансът тя да бъде включена в бъдещото законодателство на Европейската комисия за Общата селскостопанска политика е изключително реалистичен. Тя ще стартира официално на 13 декември и за 4 месеца ще трябва да събере 396 подписа, за да се превърне в официален документ.[%B]