Състоянието на посевите при обследването се определя общо на „много добро” и „добро” при пшеницата - 83,2% и ечемика - 81,2%, сочи оперативното обследване на площите, направено от Главна дирекция „Земеделие” на МЗХ по области.
„Средно” е състоянието на 14,7% от посевите на пшеница и 15,4% на ечемика, съответно в „незадоволително” състояние са 1,8% и 2,8%. Отчетени са пропаднали площи 0,3% при пшеницата и 0,6% при ечемика, което се дължи предимно на наводнени площи от пролетното снеготопене и проливни дъждове, придружавани често от градушки. Тези неблагоприятни климатични условия нанесоха щети на земеделските култури, на отделни места в страната. Данните са оперативни и се променят непрекъснато, подчертаха от Главна дирекция „Земеделие”, като процесът по оценка на щетите все още не е приключил напълно и продължава и в момента.
Появата на вредителите по културите е твърде динамично. Посевите се обследват редовно за появата на вредителите по културите от експерти на Национална служба за растителна защита и при необходимост се правят предписания за извеждане на борбата срещу тях, което е задача на самите земеделски стопани. Общото добро състояние на посевите с пшеница и ечемик, както и твърде променливото времето /в климатично отношение/ през последните месеци, неминуемо ще даде своето отражение върху производството на зърно в страната.
На заседанието беше предоставена и информация за [B%]фитосанитарното състояние на посевите с пшеница и ечемик[%B] към 15.06.2010 г., като беше съобщено, че фенофазите в момента са съответно „млечна зрялост” за пшеницата и от „начало на восъчна зрялост” до „восъчна зрялост” – за ечемика. Добрата влагозапасеност на почвата и по-високите температури през първата десетдневка на месец юни благоприятстваха развитието на зърнено-житните култури. Физиологичното и фитосанитарното състояние на есените култури е добро, съобщиха още от Националната служба по растителна защита. Подхранени са общо над 93% от общата посевна площ на есенниците.
Държа да чуя мнението на всички представени в Консултативния съвет по зърното организации за подготвяния проект за [B%]Закон за проследяемостта, съхранението и търговията със зърно, [%B]подчерта заместник-министър Светла Боянова. По нейно настояване подробно обсъждане на проектозакона беше проведено на заседанието днес, като организациите, представени в съвета бяха призовани да изпратят писмените си становища по проектозакона до края на следващата седмица.
Членовете на съвета бяха приканени да дадат становища и по политиката на България за реформата на Общата селскостопанска политика в новия програмен период след 2013 година, като по време на заседанието беше представена подробна презентация на визията на МЗХ по тази реформа. [B%]Членовете на съвета се обединиха около становище, че за България по-приемлива е смесената система на подпомагане – не само на площ, но и на стопанство, вместо досега прилаганата историческа, при която новоприетите членове на ЕС получават много по-малко преки плащания.[%B]
[B%]Готовността за прилагане на пазарната подкрепа в сектора, чрез интервенционните механизми, представи Калина Илиева,[%B] изпълнителен директор на Държавен фонд „Земеделие”. По нейните думи до 22 юни Главна дирекция „Земеделие” към Министерство на земеделието трябва да завърши проверките по слоя с актуалните площи и данните се очаква да се впишат в системата ИСАК до десет дни след това. Очаква се удостоверения за особен залог на субсидиите към търговските банки да може да бъдат издавани след 5 юли на коректните стопани, при които няма застъпвания на площи.
[B%]Консултативният съвет се обедини около становището на НАЗ, записано в Меморандума, сключен с правителството на 8 юни 2010 г. националните доплащания за площ за 2010 година да бъдат изплатени до 15 март 2011 година.[%B]