При направено предпосадъчно поливане на почвата, натрупаният воден запас е достатъчен за нормалното поникване на растенията до 7-10 дни след засаждането. В случаи, когато се допусне пресъхване на почвата след засаждането, се налага поливка, за да се ускори поникването на картофите. Периодът между поливките след поникване на растенията е 8-10 до 12 дни с размер на поливната норма 45-50 куб.м вода на декар. Честите и слаби поливки се отразяват неблагоприятно и трябва да се избягват. Преовлажняването на почвата пък забавя нормалното протичане на образуването на клубени и наедряването им. През цялата вегетация картофите се поливат 6-8 пъти, като първата поливка е при пълно поникване на посева, а последната - към края на септември.
[B%]Първото окопаване се прави, когато растенията достигнат височина[%B]
8-10 см. При тази и следващите обработки растенията се загърлят с рохкава почва. При липса на плевели най-добре е почвообработките да се правят с култиватор с последващо възстановяване на браздите. Броят на почвообработките през вегетацията варира от 2 до 4.
[B%]Борба с болести и неприятели[%B]
При това производство основен проблем е колорадският бръмбар. Борбата с него се води с използване на инсектициди като децис 25ДГ в доза 20-30 мл/дка, карате зеон -15мл/дка, актара 25ВГ - 6 г/дка и др.
Срещу картофената мана профилактично посевите се пръскат с купроцин супер М – 400 г/дка, ридомил голд МЦ 68ВГ - 250 г/дка и др. При поява на първите петна от алтернария посевите се пръскат с дитан М45 - 200 г/дка.
[B%]Прибиране и добив[%B]
Късните картофи са готови за изваждане след 10-15 октомври. Ранните есенни слани могат да повредят само листната маса, но не и клубените. Готовите клубени имат затвърдяла кожица, която не се забелва.
След изваждането те се просушават, сортират се и се съхраняват в подходящи помещения при температура 3-4°С и относителна влажност на въздуха 90-95 процента до момента на продажбата. Част от клубените могат да се използват за посадъчен материал за ранно производство на картофи.
Добивите в зависимост от спазването на технологията на отглеждане варират от 2 до 3 тона на декар.