Начало » Новини » Страната
10.05.2010 г.

Министър Найденов разпореди засилен контрол при вноса на домати от Гърция

Министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов разпореди на Националната служба за растителна защита да извършва завишен контрол при вноса на домати от Гърция. Причината е в наличието на доматен миниращ молец. На зеленчуковите пазари в Благоевградски регион е установена зараза в домати, произведени в Гърция, остров Крит. Това съобщиха от Регионална служба за растителна защита - Благоевград. Специалистите поясниха, че заразата е във вид на ларва по зеленчуците и се причинява от много опасния неприятел „миниращ молец”.

Тя е установена и на Кърналовския пазар, потвърдиха инспекторите от Растителна защита в Петрич. По техните думи, заразата не е опасна за здравето на хората, ако доматите обилно се измиват и изрязват паразитите. Тя обаче е много вредна за посевите в България, защото може да се предаде от вносните зеленчуците по пазарите. Разсадите могат да бъдат повредени и унищожени от молеца, който в жизнен цикъл от 29 до 38 дни, в зависимост от температурата, може да се размножи много бързо.
Над 600 дка е оранжерийното производство с домати през тази година на територията на община Петрич. Специалистите препоръчват на земеделците да наблюдават посевите за евентуална поява на яйца от молеца по листата и зелените плодчета и да търсят незабавна фитосанитарна помощ в Растителна защита.

[B%]ВНИМАНИЕ!
ДОМАТЕН МИНИРАЩ МОЛЕЦ[%B]
Tuta absoluta (Lepidoptera, Gelechiidae)

Гъсеницата на T. absoluta минира листата, стъблата и се вгризва в плода, причинявайки значителни загуби от доматената реколта в оранжерии и на открито. Щетите могат да достигнат 100%.

[B%]Растения гостоприемници[%B]
Tuta absoluta (Meyrick, 1917) е изключително опасен листоминиращ молец, който напада най-силно доматите. Видът е намиран също по патладжан, пипер и картофи, както и по други културни и диви растения от сем. Solanaceae като Solanum nigrum, Lycopersicon hirsutum, Solanum lyratum, Solanum elaeagnifolium, Datura stramonium и Nicotiana glauca. В Италия видът е съобщен по фасул.

[B%]Географско разпространение[%B]
T. absoluta произхожда от Южна Америка и през последните десет години се е разпространила в голяма част от континента. В Европа видът за първи път е установен в Каталуния (Испания) през 2007 г., но вероятно е внесен там няколко години преди това. През 2008 г., освен в Испания, огнища на нападение са установени още в Мароко и Алжир, а през 2009 - в Южна Франция, Италия, Румъния и Кипър.
У нас е установен през 2009 г. с помощта на феромонови уловки в Пловдивски и Пазарджишки райони и на стокова борса Слатина.

[B%]Биология[%B]
В зависимост от температурата развитието на едно поколение на T. absoluta продължава от 29 до 38 дни, което позволява на неприятеля много бързо да се намножи. Гъсениците не изпадат в диапауза за дълго, ако има достъпна храна. Предполага се, че в оранжериите на Нидерландия доматеният молец може да развие до 10 поколения. Една женска снася над 260 яйца, които разполага по надземните части на растението.
Гъсеницата се храни като минира листата, стъблото или плода, но обикновено напуска мината, за да какавидира. Понякога гъсеници от последните възрасти могат да се открият извън мината или плода. Какавидирането се извършва в почвата, както и на повърхността на листата или в мината. Видът зимува като яйце, какавида или възрастно. Пеперудите са активни през нощта, а през деня се крият между листата.

[B%]Морфология[%B]
Пеперудата е сивокафява на цвят, 6 мм дълга, а при разперени крила достига 10 мм. Новоизлюпените гъсеници са приблизително 0,5 мм и са жълтеникави на цвят. По-късно стават жълтозелени и имат черна лента отзад зад главата. Напълно развитите гъсеници са приблизително 9 мм с розово оцветяване по гърба. Какавидата е светлокафява, около 6 мм.

[B%]Повреди и откриване[%B]
Всички надземни части на растението и във всяка една фенофаза могат да бъдат нападнати от T. absoluta. В оранжериите условията позволяват непрекъснато развитие на неприятеля и като резултат могат да се открият всички стадии на T. absoluta по време на целия вегетационен сезон. Гъсениците предпочитат най-много листата и стъблата, но могат да се открият също в или под китката с плодове, и в самия плод; малки купчинки от екскременти се намират често около входа. Най-добре различимите симптоми за наличие на молеца са мините с форма на безцветни петна (минни петна) по листата, в които могат да се видят гъсеници и черни гранулирани екскременти. При силно нападение листата изцяло загиват, докато минирането на стъблото причинява деформация на растението. Повредите по плодовете предоставят възможност за развитие на болести, причиняващи загниването им. Използуването на феромонови уловки при достатъчно висока плътност е сигурен метод за навременно откриване наличието на мъжки пеперуди на T. absoluta.

[B%]Контрол на Tuta absoluta[%B]
Борбата с Tuta absoluta е много трудна, но могат да бъдат прилагани различни стратегии за контрол.
Използването на феромонови уловки е сигурен метод за откриване наличието на T. absoluta. Данните от феромоновите уловки дават навременна информация за нападението и също така предупреждават за наличие на слаба популационна плътност, за да се вземат мерки преди сериозното намножаване на неприятеля. Феромонови водни уловки се използуват и за намаляване на популацията.

[B%]Биологична борба[%B]
За контрол на Tuta absoluta са съобщени следните биоагенти:
1. Trichogramma pertiosum
2. Trichogramma achaeae
3. Macrolophus pygmaeus
4. Nesidiocoris tenuis
5. Nabis pseudoferus (проучва се в Испания, с цел прилагане в оранжерии)
Яйчния паразит Trichogramma achaeae в оранжерийни условия е показал висока ефикасност - 91.74 % в югоизточните части на Испания.

[B%]Химична борба
Биоинсектициди[%B]
Bacillus thuringiensis var. kurstaki е показал задоволителен ефект срещу ларвите на Tuta absoluta в Испания.

[B%]Инсектициди[%B]
Химичната борба е била главно средство за контрол на T. absoluta след съобщаването й в Южна Америка. В Бразилия производителите на домати са провеждали до 36 инсектицидни третирания на сезон за борба с неприятеля, но честата употреба на инсектициди довела до развиване на устойчивост. В Испания ефективни срещу ларвения стадий на Tuta absoluta са инсектициди на база: Imidacloprid (имидаклоприд), Indoxacarb (индоксакарб) и spinosad (спинозад).

[B%]Добра земеделска практика[%B]
Добрата земеделска практика включва обработки, сеитбооборот с култури, различни от Solanaceae, разораване, подходящо подхранване, поливки, унищожаване на заразените растения и растителните остатъци. При откриване на ларви или повреди по всяко време от вегетацията, нападнатите части се изнасят и унищожат, за да се прекъсне цикъла и неприятелят да не може да завърши развитието си.

[B%]ВАЖНО![%B]
Ако попаднете на повредени от доматения миниращ молец плодове (домати), не ги изхвърляйте веднага. Унищожете гъсениците и какавидите! В противен случай, от изхвърлените отпадъци могат да излетят нови пеперуди и да нападнат доматен разсад или доматени растения.

[B%]ФЕРОМОНИ И КАПАНИ ЗА Tuta absoluta:[%B]
- 009091 caps. Tuta absoluta 2 капсули/оп.:
- 1 оп.: 22 лв/оп
- 250 оп.: 19.8 лв/оп
- 1000 оп.: 16.4 лв/оп
- 007027 Tutasan water trap - Tuta absoluta - воден капан
- 1 бр: 15.4 лв/капан
ЦЕНИ С ДДС 20% включено
(За доставка следващата седмица- краен срок на поръчка - петък)

[B%]"ВИССЕР ОПОРА" ООД
МОДЕРНИ ТЕХНОЛОГИИ В ЗЕМЕДЕЛИЕТО[%B]

Пловдив, ул."Стефан Ботев" Но. 8-В; 1715 София 115, Младост 4, П.К.6,
София, Младост 1, бл.54 A, вх.3, маг.4

[url=https://www.opora.bg/]www.opora.bg[/url]

Пловдив: тел.:032/942 099, факс 032/942 138; София: тел./факс 02/974 34 05

Министър Найденов разпореди засилен контрол при вноса на домати от Гърция
9734
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини