Всяка година 6.8 млн. лв. се предвиждат за подпомагане на развъдната дейност у нас, но за миналата година от тези средства са били усвоени малко над 2 млн. лв. За по-ефективен контрол на усвояването на тези средства със закона за първи път ще се създава единен регистър на разплодните животни у нас. Това каза на пресконференция доц. Васил Николов, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството (ИАСРЖ) и заяви, че в момента се извършват проверки на всички развъдни асоциации.
От 28 развъдни организации, получили държавна помощ, 23 имат да връщат до 50 % от субсидията, а останалите 5 - над 50 %, обясни доц. Васил Николов. Общо 850 хил. лв. или 43 % от изплатената сума за подпомагане на развъдната дейност за 2009 г., трябва да бъде възстановена. От тях 450 хил. лв. дължат Българската национална организация на зооинженерите. Прокуратурата се занимава с тези злоупотреби, поясни доц. Николов и допълни, че през последните години се наблюдава и дублиране на развъдните организации, което ще бъде премахнато чрез последните промени в Закона за животновъдството.
За последните 10 години има драстичен спад в броя на биците в станциите по изкуствено осеменяване, каза още доц. Николов и направи сравнение с предходни години. През 1986 г. в България има 670 000 крави и 357 бика в станциите по изкуствено осеменяване, а през 2008 г. – 330 000 крави, а биковете са вече само 18. С промените в закона за животновъдството по-широко се определя развъдната дейност и измененията ще доведат до възраждане на развъдната дейност.