При планирането на инвестиции за рационализирането на производствените процеси често възниква въпросът струва ли си да се заменят две малки земеделски машини с една, но по-голяма и производителна. Това засяга и жътвата, и сеитбата, и внасянето на средства за растителна защита. На фермерите се налага да вземат решение дали си струва да се инвестира в Claas Lexion 600, Damman DT 2600 или Deutz-Fahr AGRO-XXL.
Но ще бъдат ли рентабилни тези инвестиции? За да се вземе правилното решение, трябва на първо място да се изясни дали стопанството може въобще да финансира покупката и дали не съществуват принципни препятствия за това (например поради текущи задължения по кредити и лизингови договори).
Наред с това трябва да се изясни дали в конкретния регион има сервиз за избраната машина. Това би могло да стане сериозно препятствие, например, за закупуването на вече споменатия четриосен трактор Deutz-Fahr AGRO-XXL, тъй като моделът, показън в Хановер на „Агритехника-2009”, въпреки че респектира с техническите си възможности, но е само прототип, който още не се намира на пазара, да не говорим за наличие на сервизна мрежа в Източна Европа. Ако тези предварителни моменти са изяснени, може и е необходимо да се ускори технологичната подготовка за инвестицията.
Вложените средства са вложени изгодно, ако бъдат постигнати следните основни цели:
- След инвестирането трябва да се увеличи общата производителност.
- След инвестирането трябва да се намалят разходите за труд.
- След инвестирането трябва да намалеят разходите за един обработен хектар.
[B%]ДОСТАТЪЧНИ ЛИ СА МОЩНОСТИТЕ[%B]
Производителността на новата машина трябва като минимум да превъзхожда сумата от производителността на старите машини. Но на практика всичко е доста по-сложно. Реалната производителност на машината (P) зависи от изпълненият обем на работа (W) и необходимото за това време (t):P=W/t.
Тук в играта влиза и факторът на експлотационната сигурност – стандартната обработка с плуг на един хектар може да отнеме както един час, така и три дни. Три дни или дори три седмици може да са необходими, например, при счупване на скоростната кутия. Ако голямата машина е склонна към чести проблеми или ако резервните части за нея се намират трудно, времето на престой се увеличава, а производителността за един сезон, съответно, намалява. Това важи и за агрегираните машини, когато едно от двете машини (тракторът или прикачната машина) има висока честота на счупванията.
Просто казано, няма смисъл да се купува производителна пръскачка с вместимост 10 000 литра и с работна ширина 42 м, ако в качеството на теглеща мощност ще се използва 20-годишен трактор със слабичък двигател с мощност 120 к.с. Тоест, планираната нова машина трябва да бъде много убедителна от гледна точка на експлоатационната сигурност. Това се осигурява, от една страна, от съвършените технологии на производството й, а от друга страна, от стабилната сервизна мрежа и бързата доставка на резервните части.
Ако въпросът за експлотационната сигурност не може да се реши с пълна категоричност, то по-скоро има смисъл отказът от инвестицията и продължаването на работата с две не толкова големи машини. Това дава и много предимства.
Първо, ако една от двете машини се счупи, може да се продължи работа с другата. Особено в случаите, когато става дума за спазването на агротехническите срокове и забавянето на работата (например, при жътвата на зърнени култури) води до големи загуби е ценна възможността да се продължи работата, дори и с по-малко производителност.
Второ, работата с няколко по-малки машини осигурява едновременното провеждане на различни работи на различни култури. Например, ако една от старите машини е заета с внасянето на азотните торове на едно поле, а втората по същото време се използва за растително-защитни операции на друго.
Когато е налична само една машина, тя трябва да изпълни тези задачи последователно. Ако това въобще е възможно, производителността на новата голяма машина в този случай трябва значително да превъзхожда сумарната производителност на двете по-малки машини. По този начин, при планирането на инвестицията трябва да се вземе впредвид пълното или частично съвпадение на агротехническите срокове и съответните пикови периоди на работа. Вариантът с използването на новата машина трябва да има преимущество при производителността в сравнение с варианта с двете стари машини./Д-р Томас Таннебергер, Берлин