Министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов заяви във връзка с получено от Генерална дирекция „Конкуренция” на ЕК писмо, че направените т.нар. „заменки” на гори и земи от държавния горски фонд не са били направени в изпълнение на определена държавна политика, и следователно не могат да се третират като държавна помощ. Те са били в нарушение на законите на страната, и представляват престъпление, но не и в смисъла на държавна политика на подпомагане. В този смисъл те са в нарушение на националното ни законодателство, но не са в нарушение на европейското право, счита министърът, позовавайки се на водени в момента юридически консултации с експерти с цел да се отговори на запитването на ЕК в дадения от нея 20-дневен срок.
Според експертите няма да бъде възможно анулирането на направените заменки, но ще се отстояват всички стъпки по отношение наказателното преследване на нарушителите на националното ни законодателство, беше категоричен министърът. Той заяви, че ще бъдат предприети стъпки от регионалните дирекции по горите да се провери прецизно документацията по всички заменки, и там, където се установят и най-малките административни нарушения, те да бъдат отменени по съответния ред и съдебни искове.
Същевременно министър Найденов подчерта, че би било крайно недопустимо за имиджа на страната ни държавата да бъде привлечена под наказателна отговорност и да търпи санкции на европейски равнище заради неправомерни действия на отделни служители. Това той заяви в отговор на журналистическо питане дали е възможно в тази връзка да последват санкции за нелоялна конкуренция и те да се разпрострат и по отношение прилагането на финансирането по европейските схеми за директно подпомагане. Обсъжда се и вариант в случай на санкции по този иск от страна на ЕК, то средствата да бъдат за сметка на фирмите, които са се облагодетелствали от заменките. В такъв случай на тях би им се търсила финансова отговорност, като ще бъдат направени законодателни промени, ако е необходимо.
[B%]По отношение на Програмата за развитие на селските райони, министър Найденов отново потвърди, че няма изрично спиране на средства по програмата, а искане за прецизиране на наредбите за прилагането й.[%B]
Той подчерта, че за времето от стартирането на програмата до началото на неговия мандат са били разгледани 2 хиляди проекта и забавено разглеждането на близо 11 хиляди проекта, докато само за 6-те месеца от встъпването му в длъжност, екипът на ДФЗ е разгледал над 7 хиляди проекта. Той допълни, че не съществува реална опасност за спиране на средства по програмата.
От дирекция „Развитие на селските райони”, която е Управителен орган на ПРСР уточниха, че в Министерство на земеделието и храните, е създадена необходимата организация, за изменение на нормативните актове по ос 1 и ос 3 съгласно препоръките в предварителният одитен доклад на Европейската комисия. В наредбите се предвижда ясно и точно да се дефинира „термина изкуствени условия”, както и посочи изискване трите оферти да се отнасят само до един артикул, когато това е приложимо, както и да се дефинира ясно, че свързани лица не могат да получават финансова помощ по-голяма от максимално допустимата за един кандидат по съответната мярка.
С промените ще се предотврати заобикаляне на правилата по програмата и ще се засилят контролните механизми при извършване на проверки от служители на Държавен фонд „Земеделие” - Разплащателна агенция, а това ще гарантира коректността на разходването на средствата от Европейския фонд за развитие на селските райони. Съгласно препоръките в предварителния одитен доклад, съответните действия трябва да бъдат предприети в двумесечен срок, което от Управителния орган уверяват, че ще бъде спазено.