264 млн. лв. помощи от Европа и от държавния бюджет са платени на фермери, които са взели нивите си незаконно. Това са 12 млн. декара от обработваемата площ в страната, които се използват без договори и за тях не се плаща рента или наем, каза шефът на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи Борислав Петков за в. Стандарт. Земите са частни, общински и парцели от държавния поземлен фонд, известни като "бели петна". За тях ползвателите трябва да внасят рента в извънбюджетна сметка на съответната община. Но досега в подобни сметки не е внесен нито лев. За 40% от "белите петна" в землищата вече има сключени споразумения за ползване, но няма внесена рента в общинските сметки. От асоциацията предлагат да се забрани изплащането на евросубсидии на арендатори без договори.
През 2008 г. са сключени арендни договори само за 3,3 млн. декара, а за плащания на субсидии са заявени 35 млн. декара, каза Петков. В много землища, където сме и арендатори, имаме арендни договори за 5 хил. дка, а обработваме едва 4-4,2 хил. дка, защото другите се обработват неправомерно, допълни той. Няма процедура за влизане във владение на земи, които се обработват неправомерно от друг, каза Петков.
Членовете на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи са констатирали неправомерно ползване на над 300 хил. декара техни земи. Това представляват около 15% от притежаваните от тях земи. Асоциацията е сезирала 67 кметове на общини, но са издадени само 200 заповеди за неправомерно ползване за около 25 хил. декара.



