Две поредни съботи служители на софтуерните компании „SAP Labs България” и „Телерик”, съвместно с Фондация „ЕкоОбщност”, се включиха в засаждането на желъди от космат дъб, върби, черна топола и елша край Драгоманското блато и планината Чепън. Бъдещите дъбове ще спомогнат за възстановяване на естествените гори в планината, а влаголюбивите фиданки – за възвръщането на живота в пресушеното някога блато.
В двете акции, организирани от „ЕкоОбщност” с помощта на СДП „Балкани” и ДПП „Витоша”, се включиха над 120 души. Първото залесително мероприятие, проведено на 7 ноември 2009 г., стана възможно благодарение на безвъзмездното финансово дарение на „SAP Labs България” и участието на около 50 служители на компанията, техни близки, познати и деца. По време на акцията стотици желъди бяха засадени по склоновете на Чепън, на мястото на изгоряла борова гора и много върби намериха своя нов дом в покрайнините на блатото.
Следващата събота, на 14 ноември 2009 г., се състоя още една залесителна акция, този път – с финансовата помощ на „Телерик” и участието на 70 души от фирмата, техни приятели и роднини, както и доброволци от София и Сливница. Освен желъди и върби, по време на втората акция, бяха засадени и десетки фиданки черна топола и елша.
Драгоманското блато е най-голямата естествена карстова влажна зона в България, разположена на територия от 400-450 хектара. През 30-те години на миналия век блатото е пресушено, а освободената по този начин земя – използвана за отглеждането на земеделски култури. В ранните 90 години на 20 век обаче отводняването е прекратено, поради доказалата се нерентабилност на начинанието. От тогава започва и неговото възстановяване, като то се превръща в едно от най-важните гнездовища на водолюбиви птици в Софийското поле.
Към момента Драгоманското блато почти е възстановило историческите си размери, но все още предстои много работа за опазването му и възстановяването на живота в него. Залесяването с подходящи влаголюбиви дървесни видове е част от необходимите дейности, като възстановените гори за в бъдеще ще осигурят подслон на възвръщащите се и увеличаващи се птичи колонии и ще спомогнат за възобновяване на еко-системата в района.