През настоящата година с помощта на уловки, предоставени любезно от Нидерландия (Уйлям Стол, Феробанк), НСРЗ организира наблюдение в райони, където съществува висок риск за проникване на доматения миниращ молец - зеленчукови борси, оранжерии, в близост с борсите или оранжерии в крайгранични области, големи оранжерийни комплекси и насаждения с домати на открито. В наблюдението са включени обекти в областите: Благоевград, Хасково, Сливен, Стара Загора, Пловдив, София. Наблюденията са осъществени от фитосанитарните инспектори от съответните РСРЗ, а идентифицакията в Централна лаборатория по карантина на растенията (ЦЛКР). В резултат мониторинга за пръв път в страната бе установен доматен миниращ молец.
Доматен миниращ молец е установен в:
- област Пловдив стоманено-стъклена оранжерия в гр. Раковски, в домати на площ 45 дка (в съседство е разположен централен склад на „Кауфланд България” ЕООД, който доставя, преопакова и експедира земеделски стоки от различни страни. При направените проверки не е установена зараза)
- гр.Раковски - домати, отглеждани на открито
- Стоманено-стъклена оранжерия гр. Първенец - домати на площ 23 дка (оранжерията се намира в непосредствена близост до тържището, а също и складова база, която внася пресни плодове и зеленчуци от Турция и страни от ЕС).
- област Пазарджик - на открито в с. Юнаците на площ общо 10 дка
- София - зеленчукова борса в Слатина, в клетки с домати, с произход от Холандия, Македония и Турция. Откриването на този неприятел е навременно и позволява да се набележат спешни мерки, за да не се намалят добивите и качеството на доматите. В Южна Америка се води химична борба и е установена кръстосана резистентност към редица инсектициди. В Европа освен химични средства се изпитват и използват и други средства за борба.
[B%][G%]Препоръчителни мерки срещу доматения миниращ молец[%G][%B]
От НСРЗ препоръчват комбининация от различни методи за борба:
• Използване на феромонови уловки за установяване на неговата плътност;
• Изчистване на площта от растителни остатъци веднага след прибиране на доматите и унищожаването им;
• Изчистване на почвата от растителни остатъци от културата;
• Масивно ловене на възрастни с помощта на уловки преди засаждане.
• Прилагане на инсектициди на база имидаклоприд (imidacloprid) в поливната вода 8-10 дни след засаждане;
• Използване на инсектициди на база спинозад (spinosad) или индоксакарб (indoxacarb) при поява на Tuta absoluta;
• Третиране с Bacillus thuringiensis, срещу гъсениците
• Използуване на биоагенти - Nesidiocorus tenuis срещу яйцата на неприятеля.