Tuta absoluta произхожда от Южна Америка, където се е разпространил в голяма част от континента в последните десет години. Видът за първи път е установен в Европа, в Каталуния (Испания) през 2007г. Вероятно е внесен в Испания няколко години преди това. През 2008 г. са установени огнища в Испания, Мароко, Алжир, а в началото на 2009 г. - в Южна Франция и Италия.
Съобщено е официално вече и за откриването му през тази година във Великобритания, Португалия, Гърция, Швейцария, Малта, Либия и Тунис. Tuta absoluta (Meyrick, 1917) или „доматен миниращ молец” е много опасен неприятел, който предпочита доматите, но напада също патладжан, пипер, картофи както и други културни и диви растения от сем. Solanaceae като черно куче грозде, татул и др.
Неприятелят може да намали добивите от домати от 50 до 100 на сто. Продължителността на жизнения цикъл на T. absoluta е от 29 (30) до 38 (40) дни, в зависимост от температурата. Неприятелят може да се размножи много бързо. Гъсениците не изпадат в диапауза за дълго ако има достъпна храна. След извършен анализ на риска в Нидерландия се смята, че е възможно развитието на 10 поколения в оранжериите и две пълни поколения на открито. Доматите могат да бъдат заразени на всеки етап от развитието си от Tuta absoluta.
В оранжериите условията позволяват непрекъснато развитие на неприятеля. През целия вегетационен сезон могат да се открият всички стадии на Tuta absoluta.
Гъсениците предпочитат листата и стъблата, но могат също да се открият в или под китката с плодове и в самия плод. Често около входа се намират малки купчинки от екскременти. Най-добре различимите симптоми за наличие на молеца са разлетите като петна мини (минни петна) в листата, в които са гъсениците и черни гранулирани екскременти. В случай на сериозна зараза листата умират изцяло, докато минирането на стъблото причинява малформация на растението. Повредите по плодовете дават лесен достъп за развитие на болести, причиняващи загниване на плодовете.
[B%][G%]ПРИ КАРТОФИТЕ НЕПРИЯТЕЛЯТ НАПАДА НАДЗЕМНИТЕ ЧАСТИ НА РАСТЕНИЕТО.[%G][%B]
В Нидерландия е установено, че висок риск от проникване на неприятеля има чрез плодове от домати и патладжан. През 2009 г. Tuta absoluta е установен в четири станции за пакетиране в Нидерландия и се смята, че вероятно е пренесена с увивни домати и заразени плодове на домати. Установено е, че неприятелят може да се разпространява чрез летене или с помощта на вятъра на повече километри. В Испания Tuta absoluta е намерен на разстояние 10 км от ферма за домати в гориста местност.