Всеки стопанин на домашни животни трябва добре да познава характерните признаци на отравяне, на което могат да станат жертва неговите подопечни, за да може навреме да им окаже първа помощ и грамотно да разкаже за симптомите на ветеринарния лекар. Само на основата на достоверни „показания” ветеринарният специалист може да постави вярна диагноза и да назначи ефективно лечение. Известно е, че токсичността на отровните растения се обуславя от съдържанието в тях на отровни вещества, отнасящи се към групите на алкалоидите, глюкозидите, сапонините, етеричните масла и др. Отравянето на животните настъпва при изяждане от тяхна страна на отровни растения, или на техни семена. Съществуват десетки видове диворастящи отровни растения, виреещи у нас, които може да предизвикат отравяне на добитъка. Най-голямо практическо значение във ветеринарната токсикология имат такива растения като чемериката, есенният минзухар, татулът, млечката, момината сълза, вълнистият напръстник, полският хвощ, кучешкото грозде, аконитът, отровният бучиниш, блянът, полската горчица, къклицата, рициновчето, пелинът, дивата калина, хелиотропът и редица други.
ОТРАВЯНЕТО НА ЖИВОТНИТЕ С ОТРОВНИ РАСТЕНИЯ НАСТЪПВА ГЛАВНО ПРИ СВОБОДНАТА ПАША или при храненето им със замърсени с такива растения сено и зърно. Обикновено животните се отнасят предпазливо към отровните растения и не ги ядат. Много отровни растения притежават специфична, неприятна миризма, или имат бодли. Животните, веднъж опитали от тези растения, по-нататък ги избягват, заобикаляйки ги на пасищата и оставяйки ги неизядени в хранилките. Отравяния се наблюдават главно в тези случаи, когато животните са гладни и жадно се нахвърлят на храната, изяждайки я бързо, без да подбират. Това обикновено се случва след дълга пауза в храненето със зелена храна, например рано напролет при изкарване на добитъка на пасището, при продължително транспортиране, а така също при недостиг в рациона на груби храни или при паша на изтощени пасища. Възможни са отравяния на животните и при силно замърсяване с отровни растения на пресованото или силно улегналото сено, когато животните не са в състояние да отделят частите на отровните растения от неотровните.
ДИАГНОСТИКАТА НА ОТРАВЯНИЯТА ПРИ ЖИВОТНИТЕ СЕ БАЗИРА НА АНАЛИЗА НА КЛИНИЧНИТЕ ПРИЗНАЦИ ПРИ БОЛНИТЕ ЖИВОТНИ
патолого-морфологичните изменения при починалите или принудително убити животни, откриването в храната и съдържанието на стомаха и червата на мъртвите животни на растителни отрови и частици от отровни растения и техните семена, а така също в резултат на отчитането на стопанската обстановка и условията, при които са настъпили заболяването и смъртта на селскостопанските животни.
За разлика от кравите, овцете и козите, свинете не стават често жертва на отравяния с токсични растения. Но и при тях не са редки случаите, когато се налага намесата на ветеринарен лекар след отравяне с различни вещества. Ето най-честите случаи на отравяния при свинете. Отравяне с картофи. В прорасналите и позеленели на светлината картофи се съдържа твърде голямо количество от отровното вещество соланин. Ето защо никога не хранете свинете с такива картофи! При животните, опитали от отровните клубени, веднага се появяват всички характерни признаци на отравяне: повръщане, диария, болки в стомаха, кожен сърбеж, червеникав обрив. А при свинете майки е възможно дори абортиране.
Първото, което трябва да направите, е да промиете стомаха на животното – дайте му активен въглен, 1 таблетка на 10 кг тегло, смесен с неголямо количество кипната вода. И веднага повикайте ветеринарен лекар! Отравяне с готварска сол. То възниква, ако свинята преяде солени домати, краставици, месни и други продукти, намиращи се в саламура. Признаци на отравянето са обилно слюноотделяне, повръщане, диария, жажда, често уриниране. По-късно се развиват задух, посиняване на лигавиците, сърбеж, конвулсии, непроизволни движения. Ако не бъдат взети спешни мерки, животното може да загине!
Първото, което трябва да се направи, е да се промие стомахът на животното с активен въглен, а след това да му се даде да пие оризова отвара. И извикайте ветеринарен специалист. Отравяне с фосфорни съединения. По правило такива отравяния настъпват при свине, чиито стопани разполагат твърде небрежно отровите против гризачи. Ако животните се полакомят за този „деликатес”, това ще доведе до появата на диария с повръщане, пожълтяване на лигавиците, задух, потиснато състояние, отслабване на сърдечната дейност. Какво да се прави в такъв случай? Най-главното е: не слушайте съветите на разни всезнайковци:
ВНИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ ДАВАЙТЕ НА СВИНЕТЕ МЛЯКО
То свързва съединенията на фосфора и само възпрепятства тяхното извеждане от организма. Непременно повикайте ветеринарен лекар, който ще назначи правилното лечение. Oт в. Гласът на фермера