Начало » Хоби земеделие » Малката градина
25.03.2003 г.

Овощарските мехлеми са балсам за раните по дърветата

Овощарските мехлеми са твърди, меки и течни. При резитбата на дебели клони с диаметър по-голям от 3,5 см при присаждане на калем през пролетта, както и при повреда на кората от измръзване, гризачи, отчесвания и други, се причиняват рани, които представляват отвори за проникване на вода, инфектиране и загниване на тъканите. Ето защо отрезите, присадките и всички други рани е добре да се замазват с овощарски мехлем с ръка или с четка.

Ето няколко рецепти:

- мехлем от 1 част глина и 1 част пресен говежди тор, към която се прибавят малко косми или груба вълна, за да се придаде по-голяма свързаност. Тази проста смес се използва главно за замазване на големи отрези и рани от механични повреди. Не е подходяща и не трябва да се използва за замазване на присадките на калем.

- твърд мехлем - 7 части смола (чам сакъз), 2 части восък и 1 част мас или лой. Маста се разтапя и в нея се прибавя пчелният восък, изчаква се разтопяването му и тогава се изсипва ситно стритата смола. Сместа се вари на слаб огън около половин час, като се разбърква от време на време. След това топлата смес се излива в студена вода и се мачка с намаслени ръце. След втвърдяването й се нарязва на парчета. Преди използването на замазката тя се затопля на водна баня.

- чам сакъз - 1 кг, 200 г лой и пресята дървесна пепел 1-2 лъжици се стопяват на слаб огън. След като се разтопи сместа, съдът се отстранява от огъня и като поизстине, се слага по малко чист (не за горене) спирт, разбърква се, от време на време се капват по няколко капки от сместа върху студен камък, докато охладените капки почнат да лепнат и се размазват. Мехлемът е готов и след известно време се втвърдява, понеже спиртът се изпарява. Той може да се замести със силна ракия. При приготвяне на мехлема за присаждане се слага по малко пепел, а за замазване на рани - повече.

- лечен мехлем за нанасяне с четка - Ситно стрита смола - 5 части, пчелен восък - 1 част, ленено масло една четвърт част, половин част ситно стрит костен въглен. Най-напред се стопява смолата, а след това се прибавя лененото масло. Костеният въглен се прибавя постепенно, след като съдът се снеме от огъня. Замазката се загрява на водна баня непосредствено преди употребата й, понеже се втвърдява.

- мехлем от 1 част асфалт и 0,2 части лой. Използва се след нагряване до завиране и се нанася с четка на тънък слой, който бързо изстива и не уврежда дървесината и кората.

- За замазване на рани може да се използва и бяла "блажна" боя на водна основа. В магазините за продажба на растителнозащитни препарати, торове и други овощарски пособия често се продават и готови мехлеми.  

Овощарските мехлеми са балсам за раните по дърветата
55025
 

Последни материали
Виж
МЗХ публикува наредба № 9 за обществено обсъждане
Кои са новите моменти в интервенциите „Биологично растениевъдство“ и Биологично пчеларство“
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 19-25 април 2024 година
Неустойчиво време ще ограничава възможностите за работа на полето
Обзор на Софийска стокова борса за периода 16-19 април 2024 година
Купувачите на маслодаен слънчоглед на борсата вдигнаха оферти с до 40 лева на тон
От 23 до 26 април в Интер експо център
Над 100 изложители ще се представят на ТЕХНОМЕБЕЛ 2024
Практика
Бъдещи лесовъди посетиха разсадника в Локорско
Демонстрация на специализирани трактори и пръскачки за лозя
Kubota Bulgaria в стопанството на винарна Мидалидаре
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини