Силажът е отлична храна за кокошките през зимата. Той обаче трябва да бъде по-специален, защото този от царевичак, приготвен за преживните животни, не се приема добре от птиците. Зелените фуражи, които ще се включат в силажа, трябва да са с висока хранителна стойност, да са богати на суров протеин, витамини и провитамини (каротин), да са лесно смилаеми и ситно нарязани - от 5 до 10 мм.
Подходящи фуражи за силаж за птиците са люцерната, детелината, грахът, еспарзетата, фият, копривата и др. Те обаче имат висок захарен минимум (ниско захарно съдържание) и не могат да се силажират самостоятелно. Липсата на захари в тях може да се компенсира с фуражи, богати на скорбяла (брашно от царевица, картофи, меласа, захарно цвекло, моркови, тикви и др.).
Преди да се смесят със зелената маса, преди силажирането брашната се озахаряват (хидролизират), като се заливат с гореща вода, загрята до 80 градуса. Сместа се разбърква добре и се оставя да престои 4 часа.
Съотношението между водата и брашното е от 3:1 до 4:1. По този начин се получава силаж с рН около 4,2, съдържащ 1,5 на сто млечна киселина, 0,5 на сто оцетна киселина и без мастни киселини.
В Института по животновъдство в Шумен са експериментирани силажи за птици, приготвени по най-различни рецепти. Подходящи комбинации са следните:
- 96 на сто люцерна и 4 на сто брашно (рН 4,2);
- 80 на сто люцерна и 20 на сто варени картофи;
- 97 на сто люцерна и 3 на сто меласа, разредени с вода до 1:3;
- коприва и 8 на сто озахарено брашно или 6 на сто меласа;
- 40 на сто люцерна, 25 на сто мамули и 35 на сто моркови;
- 40 на сто люцерна, 30 на сто картофи и 30 на сто моркови;
- 40 на сто листа от цвекло, 45 на сто моркови и 15 на сто сенно брашно;
- 30 на сто листа от зеле, 30 на сто моркови, 20 на сто тикви и 20 на сто сенно брашно.
Дневно на кокошките може да се дават до 30 г силаж, а на малките пилета от 1- до 5-месечна възраст - от 5 до 20 г. За една кокошка са необходими общо 5-10 кг силаж за зимния период. (от в. Фермер новият)