Европейската комисия предлага промени в правилата за държавното подпомагане в селскостопанския сектор в посока на повишаване на максималния размер на помощта de minimis, която националните власти имат право да отпускат на фермерите без необходимостта от предварително одобрение, до 25 хил. евро за 3-годишен период от настоящите 15 хил. евро, се посочва в съобщение на официалния уебсайт на изпълнителния орган на Европейския съюз. Освен това се предвижда размерът на подпомагането в национален мащаб да нарасне до 1,5% от годишното селскостопанско производство в съответната страна от 1% в момента. Отделните селскостопански браншове пък няма да могат да получат повече от 50% от цялото предвидено подпомагане, за да не пострада търговският обмен между държавите-членки и да се избегнат възможностите за повишаване на конкурентоспособността на даден сектор. Предлага се и създаването на задължителен централизиран регистър на ниво държави-членки за предоставените помощи de minimis с цел облекчаване контрола върху този тип държавно подпомагане и подобряване на процеса на отпускане на средствата.
Предложението за промяна е в отговор на призивите от държавите-членки за по-добро подпомагане на фермерите с едновременно облекчаване на административното бреме и без да се въздейства на пазара.
Според настоящите правила за помощта de minimis в селското стопанство националните власти имат право да отпускат суми до 15 хил. евро на компаниите от бранша по de minimis, без да уведомяват предварително за това ЕК. Тази форма на подпомагане се доказа като особено практична в периоди на криза, тъй като осигурява възможност за незабавна и ефективна реакция от страна на националните власти в подкрепа на уязвими фермери, изтъкват от ЕК.
В момента комисията събира отзиви за предлаганите промени, най-вече от властите на национално и общинско ниво, които вече са участвали в отпускането на помощи de minimis, като крайният срок е 18 април.