Производители от животновъдните ферми „Чемерник“, Кулови и Манавски от селата Бов (Община Своге), Васил Левски и Горни Домлян (Община Карлово) ще участват в изложбата-базар, която ще се проведе на първи юли в министерството на земеделието, съобщиха от ведомството.
Кулинарното събитие „Обяд с вкусни продукти от Балкана“ е първото от серията кулинарни събития, които се провеждат в рамките на българско-швейцарския проект "За Балкана и хората".
Подобни събития ще се организират още в посолството на Конфедерация Швейцария в България, в Министерството на околната среда и водите и в Народното събрание.
Целта е потребителите на място да купят от продуктите, произведени в малките ферми, поясниха от фондация „Биоселена", които са сред организаторите на събитието.
За утрешното изложение е подготвен богат избор от продукти - овче и краве сирене, биволско кисело мляко, айрян от краве мляко, мед. На трапезата ще има и биологичен мед от два пчелина в Калофер – Попови и Начеви, първите регистрирани от екипа на "За Балкана и хората".
Всичките изложители са в процес на регистрация по Наредба 26 за директните продажби. самата наредба беше очаквана с нетърпение, тъй като чрез нея ще бъде улеснен достъпът на малките семейни производители до пазара.
Подготовката на промените в наредбата стана с помощта на българо-швейцарската програма за сътрудничество, която заедно с Фондация „Биоселена“, Българското дружество за защита на птиците, Министерството на земеделието и храните и Българската агенция за безопасност на храните участват в проекта „За Балкана и хората”.
При изработването на тези промени бяха преведени повече от 200 страници нормативни документи от Франция, Австрия и Швейцария, които послужиха като база за сравнение. Променени бяха още две съпътстващи наредби – Наредба 44 (за регистрация на животновъдни обекти), като беше разрешено в един животновъден обект да се отглеждат няколко вида животни. Променена беше и Наредба 4, като за малките стопанства (до 10 крави) беше направено изключение да не се изисква хладилна вана за съхранение на млякото.
Четиригодишният проект „За Балкана и хората” започна през 2012. Главната му цел е изграждането на успешен модел, който да покаже, че връзката между запазването на природата и устойчивото развитие на селските райони в територии с висока природна стойност може да е печеливша - за местните хора, за бизнеса и за околната среда.
Сред амбициите на проекта са прилагане на най-малко три схеми за плащане за екосистемни услуги, чрез което ще се запазят 15 000 хектара ценни природни местообитания.
В рамките на проекта ще бъдат снъздадени и фермерски пазари в София, Монтана, Троян и Карлово, ще бъдат подпомогнати най-малко 30 ферми от района на проекта, които произвеждат и продават качествени храни с висока добавена стойност (мляко и млечни продукти, месо, яйца, мед и др.). П
роектът е финансиран от Българо-швейцарската програма за сътрудничество чрез Фонда за реформи, свързани с участието на гражданското общество. Общата му стойност е 4 790 000 швейцарски франка, от които 590 000 швейцарски франка е съфинансирането от българските партньори.