Начало » Важно за фермера » Животновъдство
06.07.2010 г.

''Спри мастита!'' – инициатива на списание top agrar

Ресните и сините кръгове по цицките на вимето най-после изчезнаха!

Спри мастита! Много фермери реагираха на обявената от най-голямото и авторитетно германско списание top agrar акция. Ще ви представим трима от тях, които са имали сериозни заболявания на вимето на млечните си крави и успяха да ги преодолеят.

Фермерите - млекопроизводители пеят една и съща песен: „Сини или червени оцветявания на цицките, удебеления на цицките, оръфани връхчета!” – така изглеждат много цицки по вимената на млечните крави.

Причините за това могат да бъдат или твърде високият вакуум във фазата на отдаване на млякото, или твърде твърдите доилни чорапчета, както и твърде продължителното сляпо доене. В тези случая може да помогне само професионалната цялостна проверка на проблема от специалист.

Но до успешно преодоляване на мастита ни очаква често доста каменист път. За това е необходимо търпение. Докато кондицията на цицките може да се възстанови относително бързо, може би ще е необходима повече от година за преодоляване на маститното заболяване и до цялостно подобряване на здравното състояние на вимето.

Причината: Тъканта на вимето се възстановява трудно, а силно пострадалите четвъртини на вимето никога вече не могат да бъдат здрави.

Ще ви представим три ферми, които се захванаха с последователно лечение на стадото си и могат да покажат първите си успехи.

[B%]ПОНИЖАВАНЕ НА ВАКУУМА С КАЧЕСТВЕНИ ДОИЛНИ ЧОРАПЧЕТА[%B]

В новата доилна зала 30 на сто от кравите на Хайнрих Ленферс имаха масивни поражения на цицките.
Всичко можеше да бъде толкова хубаво: Чисто новата доилна зала Side-by-Side („сайд-бай-сайд”) с 24 доилни поста трябваше да осигури само повече комфорт и да съкрати времето на доенето.
Но на тези представи на Хайнрих Ленферс от Зенден, Вестфалия, техниката задраска сметката: „Около осем месеца след инсталирането все повече крави получаваха втвърдени, завързани и разкъсани на ресни връхчета на цицките. Към това се прибавиха и други възпаления на вимето, които трябваше да бъдат лекувани.” От сто крави всяка трета заболя от хиперкератоза. Четири-пет нови заболявания месечно се превърнаха в практика. Броят на соматичните клетки в млякото на стадото нарасна от 80 000 на 250 000. Поради упорито възпаление на вимето една от кравите трябваше да бъде заклана.
[B%]Това се случи преди две години.[%B]
Днес само една крава е с хиперкератоза. „Това е старо заболяване. Тази крава страдаше от това заболяване още при предишната доилна инсталация.”, пояснява Ленферс. При другите животни кондицията на вимето е относително много добра. Клиничните случаи на мастит са много редки. Броят на соматичните клетки вече се колебае около 150 000.

[B%]Този успех Ленферт дължи на някои технически подобрения:[%B]

- От доставчика – между другото след дълги дискусии – той получи на база на грижливо премерен риск нови (Vacustop). С тези доилни чорапчета вакуумът не може да проникне в цицките по време на облекчителната фаза. В случая гумените доилни чорапчета трябваше да бъдат заменени със силиконови.

- За да се намали времето на „сляпо” доене бе повишена праговата стойност на млечния поток, като критерий за автоматично сваляне на доилните апарати. Вместо млечен поток от 250 грама /минута с 15 секунди забавяне, сега праговата стойност е променена на 300 грама /минута при забавяне от 3 секунди. Доилната инсталация работи с променящ се такт с вакуум от 38 kPa. Тактовото съотношение на пулсаторите бе променено от 64/36 на 60/40 процента.

- Вместо грапавите хартиени кърпи за еднократно използване за избърсване на вимето Ленферс използва днес кърпи за многократна употреба. При запечатките се следи съдържанието на йод да не е повече от 5000 ppm.

Според твърдението на Хайнрих Ленферс са били необходими два месеца цицките да се стабилизират. Кръговете и разтеглянията по върховете на цицките изчезнаха. Само при много ниски температури имаше леки проблеми. При преснотелките подутите цицки все още леко се смачкваха. За фермера тази история послужи за урок: „Днес внимавам много повече за състоянието на цицките на кравите, отколкото преди.”

[B%]НОВИ ДОИЛНИ АПАРАТИ ПОДОБРЯВАТ СЪСТОЯНИЕТО НА ВИМЕТО[%B]

Доилни апарати с понижаващ се вакуум в облекчителната фаза отстраняват масивните хиперкератози.

Сини и подути цицки с хиперкератози и всяка втора седмица с клинична хиперкератоза. Това са вече отминали времена за Томас Келер (името е променено) от района на Аугсбург.

Млекопроизводителят постигна подобрение за здравето на вимето при неговите 80 крави, благодарение на новите доилни апарати, които намаляват вакуума в крайната облекчителна фаза.

Преди всичко се подобри състоянието на цицките: ”Преди две години половината от стадото получаваше след доенето сини кръгчета и резки по цицкипе. Днес имам само една крава с такива цицки. Вероятно е била доена твърде дълго със старата техника.”, обяснява той. Старата техника беше една доилна зала 2 х 5 и се използваха доилни апарати Meltec. При тези апарати се дои с равен такт, измерване на количеството издоено мляко и автоматично сваляне на доилните апарати след издояване.

При новите Aktiv-Puls доилни апарати на фирмата Happel в доилното чорапче се вгражда една челна дюза с въздушен канал, която пропуска въздух. Отверстието между тази дюза и цицката периодично се прекъсва. И така вакуумът се снижава за кратко до 20 кРа средно.

Хиперкератозите намаляха след шест седмици. След като хронично болните животни бяха отстранени от стадото, от половин година вече не се наблюдават клинични мастити.
Броят на соматичните клетки винаги остава между 130 000 и 150 000. На втората година след преоборудването количеството им спадна дори до 70 000. Келер и майка му оцениха добре новата технсика, въпреки по-големите й размери. Челната дюза в доилното чорапче се промива след всяко второ или трето доене. По искане на Келер в късите млечни маркучи бе вградено стъклена тръба за наблюдение. „С това виждаме по-добре дали все още преминава мляко”, обяснява Мариане Келер. За десетте нови доилни апарата инвестирахме 4750 евро.

Чрез по-леките доилни апарати общото време на доене се увеличава с 20 минути повече от преди. „Но за нас е по-важно да доим кравите щадящо”, обяснява фермерът. Необходимост от подобрение, но доилните апарати са все още в гаранцията. Въпреки че вакуумът в инсталацията бе повишен вече от 38 на 42 кРа и че бяха избрани доилни чорапчета с най-малък диаметър на отвора от 20 мм, той мисли, че могат да се постигнат и по-добри резултати.

[B%]ПОРАЖЕНИЯ ПО ВИМЕТО, ПРЕДИЗВИКАНИ ОТ ПРОДЪЛЖИТЕЛНО “СЛЯПО” ДОЕНЕ[%B]

Чрез по-добро позициониране на доилните апарати поражението по виметата във фермата на Кюмерер бяха намалени.
Волфганг и Таня Кюмерер от Унтермюнкхайм бяха отчаяни: При повече от 60 на сто от 70-те млечните крави върховете на цицките на вимената бяха оръфани и втвърдени. Доенето в една десетгодишна рибена кост 2 х 6 на DeLaval вече не удовлетворяваше двамата млекопроизводители.

По време на доене животните ставаха нервни и ритаха постоянно доилните апарати. И като капак на всичко, накрая те се отказаха и от автоматичното сваляне на доилните апарати.

В резултат на това се увеличи времето на „сляпото” доене, а също така и броят на клиничните мастити. „Особено през зимата при продължително застудяване цицките страдаха много”, съобщава Таня Кюмерер.

По съвет на консултантката по доилна техника Катрин Линке бяха взети няколко мерки:
- Доилният вакуум бе намален от 41,5 до 40 кРа и тактовото съотношение бе намалено от 64:36 на 60:40.
- Доилните апарати се пренастроиха да се свалят автоматично при млечен поток от 300 г/мин на 200 г/мин., а времето на забавяне се повиши от 10 до 15 секунди.
- Инвестирано бе в по-дълги маркучи за млякото, за да може да се окачват по-високо, за да се използва по целесъобразност т.нар. „обслужваща ръка”. Така доилните апарати не можеха вече да се въртят толкова лесно. Семейството внимава сега повече за това дългите маркучи да имат по-леко издърпване напред, в следствие на което се образува една млечна тапа, снижаваща вакуума при облекчителната фаза. Задните доилни чашки сега се натоварват равномерно.
- Маркучите за мляко се позиционират по-лесно от преди. Те са по-изпънати към обслужващата ръка.
- Доилните чорапчета бяха заменени с по-качествени, защото старите масажираха цицките твърде дълго и твърде силно. Те бяха прекалено големи и прекалено меки, така че не можеха да прилегнат добре към основата на цицките.

Опитът да се премине на силиконови чорапчета с диаметър на отвора 22 мм пропадна, защото при половината от стадото цицките бяха деформирани. Ето защо се наложи вместо силиконови чорапчета към стандартния доилен апарат Harmony да се използват стандартни гумени доилни чорапчета с диаметър на отвора от 24 мм.

Ясно очертани подобрения Кюмерерови успяха да получат след половин година: „Днес цицките изглеждат много по-добре и затова можем да използваме отново автоматиката за сваляне на апаратите и да доим по-бързо” казва Таня.

Средно за стадото броят на соматичните клетки е около 110 000. Но и преди той бе между 100 и 120 хиляди.

Въпреки постигнатия напредък процесът на доене би могъл да се оптимизира още според консултантката Катрин Линке, например чрез преустройството на пулсационната система, за да се намали по-осезателно вакуума в облекчаващата фаза. Така ще се намали натоварването върху цицките чрез големия колектор Harmony.

„Щастливи сме, че решихме острите проблеми за относително кратко време с финансово поносими мерки. Въпреки това ще останем в играта.”, казва Волфганг. Планира се следващата стъпка – да се намали шумът в доилната зала.

''Спри мастита!'' – инициатива на списание top agrar
25263
 

Последни материали
Виж
Проблем е недостигът на хидроинженери
14 студенти по „Хидростроителство“ ще могат да получат стипендии от „Напоителни системи“
Българското вино е на световно ниво
42 винопроизводителя в Пловдив са произвели над 5 млн. литра червени вина и над 3 млн. литра бели
Въпреки очевидно високите цени на поредния търг
Тайван упорито се придържа към вноса на хлебна пшеница само от САЩ
Отчет на държавната агенция
Близо за месец са изстреляни 4 024 ракети срещу градоносни облаци
Масов отказ да садят картофи
МЗХ
Напомняне - до 10 дни след градушките подайте сигнал за оглед!
Свързани материали
Виж
Проблем е недостигът на хидроинженери
14 студенти по „Хидростроителство“ ще могат да получат стипендии от „Напоителни системи“
Българското вино е на световно ниво
42 винопроизводителя в Пловдив са произвели над 5 млн. литра червени вина и над 3 млн. литра бели
Въпреки очевидно високите цени на поредния търг
Тайван упорито се придържа към вноса на хлебна пшеница само от САЩ
Отчет на държавната агенция
Близо за месец са изстреляни 4 024 ракети срещу градоносни облаци
Масов отказ да садят картофи
МЗХ
Напомняне - до 10 дни след градушките подайте сигнал за оглед!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини