В Международния ден на Дунав еколози призовават за защита на изчезващите есетри

WWF

29.06.2020 г.

В Международния ден на Дунав еколози призовават за защита на изчезващите есетри

По случай Международния ден на Дунав природозащитната организация WWF организира кампания, с която цели да опази едни от най-древните обитатели на емблематичната река. С течение на годините проблемите на Дунав се задълбочават - големи участъци от него са замърсени, незаконният риболов и търговия с хайвер са ежедневие, а един от символите на реката, появил се преди повече от 200 000 000 години, е напът да изчезне. Това е есетрата, оцелял до наши дни динозавър, който обитава Земята още от Мезозойската ера, но е критично застрашен в ерата на човека.

Днес последните размножаващи се есетрови популации в Европейския съюз са се съхранили в долното течение на Дунав – на границата между България и Румъния. А опазването им е една от най-важните мисии на екипа на WWF.

За да насочи общественото внимание към непознатото богатство на Дунав, с помощта на режисьора Камен Коларов WWF снима филма „Антропоцен парк: последните оцелели“. Лентата проследява трагичния край на есетрите, а сюжетът ѝ е мрачен и потискащ. За да не позволи този филм да се превърне в реалност, WWF започва фондонабирателна инициатива като събраните средства ще помогнат на природозащитниците да продължат битката за Дунав и опазването на есетрите – най-застрашената група от видове на планетата.

WWF работи по този въпрос от години. На 16-и юни природозащитниците проведоха поредната си акция по зарибяване на реката. Над 7 000 тримесечни есетрови риби от критично застрашения вид  моруна поеха своя път от Белене през делтата на Дунав към Черно море. Рибите бяха отгледани в български развъдник при специални условия, позволяващи по-лесната им адаптация в естествената среда. Освен това бяха маркирани грижливо, за да може да се проследи тяхното развитие. Съвсем скоро ще се проведе и научна експедиция с цел преброяване на есетрите и откриване на техните местообитания.

„Жизненият цикъл на есетровите риби наподобява човешкия – те живеят дълго, но се размножават само няколко пъти в живота си. Ще отминат 10-15 години преди нашите моруни да се завърнат обратно в Дунав и да създадат своето първо поколение. Затова трябва да пазим техните местообитания и да им дадем шанс да изградят стабилна популация. В противен случай рискуваме да загубим безценен вид, появил се на Земята много преди нас“, призова ихтиологът Стоян Михов от WWF.

През 2014 и 2015 г. WWF стана първата природозащитна организация, която извърши зарибяване на Дунав, като пусна в басейна на реката 50 000 есетрови риби от вида чига, а през 2019 г. към Черно море се отправиха още 20 000 руски есетри.

Sinor.BG

Споделяне на сайта