Начало » Пазари » Зърно

Силози във Франция преминават на нощен режим на работа заради жегите

Изсушеното зърно може да остане твърде дребно и да се губи при жътвата
Синор.БГ / 27.06.2026 г.
Силози във Франция преминават на нощен режим на работа заради жегите

Необичайната гореща вълна във Франция принуждават фермерите и зърнената инфраструктура да се приспособяват към нови условия на работа, съобщи френската обществена телевизия с международна насоченост France24. Нарасналият риск от пожари кара производителите да прибират реколтата само сутрин и вечер, а част от силозите започнаха да приемат зърното през нощта, за да осигурят непрекъснатост на процеса на жътва.

В редица области на страната местните власти въведоха ограничения за извършване на полските дейности през най-горещите часове на деня – между 14,00 и 19,00. Мерките са насочени към намаляване на риска от подпалване на суха растителност от селскостопанската техника. Според земеделски производители работата на комбайните през деня е станала на практика невъзможна заради жегите, като на места вече им се е налагало да потушават пламъци, възникнали при провеждане на полските дейности. Поради тази причина някои са отложили жътвата за другата седмица.

Анализатори отбелязват, че настоящата гореща вълна е започнала доста по-рано от рекордното лято на 2003 г., което увеличава рисковете за реколтата и потвърждава нарастващото влияние на крайностите в метеорологичните явления върху селското стопанство.

Освен опасността от пожари производителите са изправени пред понижаване на добивите. Фермери, отглеждащи пшеница, съобщават, че неблагоприятните метеорологични условия през сезона, включително прекомерните валежи през февруари и няколко горещи вълни през май и юни, са се отразили зле на формирането на реколтата. В някои стопанства добивите от меката пшеница са се оказали наполовина под необходимото ниво на рентабилност.

От най-голямата френска фермерска браншова организация, Националната федерация на профсъюзите на работещите в селското стопанство (FNSEA), смятат, че перспективите пред реколтите от царевица и слънчоглед ще зависят до голяма степен от бъдещите дъждове. Същевременно положението с пшеницата предизвиква допълнителни притеснения, тъй като заради прекомерното им изсъхване зърната може да останат твърде дребни и да се губят при жътвата.

Силози във Франция преминават на нощен режим на работа заради жегите
6768
 

Последни материали
Виж
Инспекция
БАБХ откри незаконна кланица и 100 кг агнешко без документи в Кресненско
МЗХ
Обещават авансово 30% от обвързаното подпомагане още в началото на есента
Документите се подават електронно
До 17 август е удължен срокът за заявяване на премиите по застраховките
На ГКП „Златарево“
Над 11 тона пипер от Северна Македония са спрени от БАБХ заради наднормен пестицид
Отговор от МЗХ
Предстоят съкращения в структурите на земеделското министерство
Агрометеорология до 21 август
В следващите дни фермерите да не разчитат на поливка от небето
Свързани материали
Виж
Полските фермери настояват за строг контрол върху транзита
Поляците се страхуват от повторение на зърнената криза заради транзитните потоци от Украйна
Картечници и мобилни ракетни установки на руски зърновози в Азовско море
Фермерът от Стара Загора с точна оценка на пазара
Красимир Аврамов: И това чудо видях – за един ден цената на зърното да се мени три пъти
Доставките на пшеница за трети страни са се сринали от началото на сезона
ЕК влоши прогнозите за реколтите и износа на зърно и слънчоглед от ЕС
За сметка на това при маслодайните култури е отчетен спад към 1 юли
Запасите от зърно и бобови култури в Украйна нараснаха с над 3 милиона тона
Благодарение на обилните валежи и липсата на суша в началото на лятото
В Ловешко и Монтанско отчитат ръст на добивите от пшеницата и ечемика
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини