Начало » Важно за фермера » Животновъдство
04.08.2021 г.

Въпреки субсидиите до 2025 г. ще има още фалити в животновъдството

Прогнози на САРА
Въпреки субсидиите до 2025 г. ще има още фалити в животновъдството

sinor.bg

Последният анализ на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA) показва, че въпреки подпомагането в сектор „Животновъдство” субсидиите не помагат за стабилизиране на бизнеса, а само дават „глътка въздух”, колкото фермерите да не фалират. Затова и предвижданията на икономистите са, че през 2021 г. поголовието от млечни крави в страната ще намалее до 221 хил. животни, което е с 3% по-малко в сравнение с 2020 година.

Подобно е положението и при млечните овце, чиито стада ще бъдат намалени до 955 хил. животни, или с 2 процента спад спрямо миналата година.

Средносрочните перспективи показват, че, ако кардинално не се промени системата на подпомагане в сектора, до 2025 година поголовието от млечни крави може да се свие до 195 хил. животни, а при овцете - до 870 хиляди.

В анализа на CAPA се припомня, че в началото на годината поизводството на мляко в страната все пак леко се е повишило, като  през януари-май то е нараснало леко - с 1,1% (65 т.) повече спрямо петте месеца на предходната година. Най-значимо е производството на сметана (+29,7%, 353 т.), сирена от краве мляко (+8%, 2604 т.), пакетирани пресни млека (+5%, 1629 т.) и имитиращи сирена (+3,9%, 203 т.).

Броят на младите животни намалява

В същото време в ЕС за периода януари-май изкупеното мляко намалява с 0,2%, т. е. спадът в резултат от блокирането на икономиката през миналата година постепенно е компенсиран и количествата са над предходната година с 0,4%. Ето какво намаление се отчита за петте месеца при производството на млечни прод9укти в ЕС: за маслото (-1,3%), обезмасленото сухо мляко (4,5%), пълномаслено сухо мляко (-12%), киселите млека (-2,4%), мляко за пиене (-0,6%). Увеличение има при сирената (+3,6%), при сметаната (3%) и при  кондензираното мляко (6%).

Цената на суровото мляко на спот пазара Лоди в Италия през юли тази година остава на нива около 0,41 евро/л.  На месечна база имаме ръст от 7%, а на годишна увеличението е с 13%. Цените на спот пазара до края на година вероятно ще се движат под и около тези равнища, предвиждат от САРА.

Изкупните цени на кравето мляко през юли в ЕС са 0,36 евро/кг, което е много близко до равнищата в САЩ и Нова Зеландия. САРА очаква, че до есента няма да има по-големи движения в цените, но от есента заради високите цени на фуражите и на общата ценова тенденция, те ще тръгнат нагоре и въпросът е кога ще надминат 0,38 евро/кг.

При цените на млечните продукти се наблюдава спад през юли при сухото обезмаслено мляко (4,3%), маслото (-4,1%), пълномасленото сухо мляко (-2,3%), суроватка (-2%). Увеличение се наблюдава при сирене Чедър (+0,6%) и Гауда (+0,6%).

Помощта по обвързаната подкрепа през 2020 г.

Според краткосрочния доклад на ЕК за развитието на пазарите, очаква се изкупните цени за краве мляко да продължат позитивния си тренд, водени от търсенето в Китай. Това развитие би трябвало да компенсира в известна степен ръста при цените на фуражите. Въпреки очакваното намаление в консумацията на прясно мляко, производството на мляко за пиене е възможно да остане стабилно поради силно търсене на външните пазари, прогнозират икономистите.

Промяната във вкусовете на потребителите и предпочитанието за напълно растителни напитки близки до вкуса на прясното мляко води до навлизане на пазара на утвърдени производители на млечни продукти. Danone предлага млека Alpro на основата на ядки, които могат да бъдат закупени и в България.

Nestlé пусна на пазара мляко от жълт грах. Подобрението на вкусовете прави тези напитки популярни не само сред веганите, но и сред масовите потребители. По отношение на хранителната стойност обаче те все още значително изостават от млякото, тъй като имат много ниско съдържание на протеини. Очаква се търсенето на напитки на растителна основа да остане устойчиво и в бъдеще.

Въпреки субсидиите до 2025 г. ще има още фалити в животновъдството
15112
 

Последни материали
Виж
Цената се повиши с 1 долар спрямо тръжната процедура преди седмица
Йордания купи планирания ечемик и пак отмени търга за хлебна пшеница
Важно за фермерите!
EК одобри 16 млн. лв. българска държавна помощ за напояване през 2024 г.
Интересни сравнения в производството на пресни и оранжерийни зеленчуци
Доматите в оранжерии упорито изместват полското производство
Вирусът на птичи грип се е адаптирал към бозайници
САЩ въвежда извънредни мерки за ограничаване на птичия грип по говедата
Унгария остави в сила забраната за внос на селскостопански продукти от Украйна, въпреки решението на ЕП
Гълъби по манастирски
Свързани материали
Виж
Единственото условие за купувачите е сами да си осигурят превоза
Украински фермери започнаха да раздават кромида без пари
След споразумение между производителите и министерството на развитието
В Гърция свалиха цените на някои стоки за Великден
Обзор на Софийска стокова борса за периода 16-19 април 2024 година
Купувачите на маслодаен слънчоглед на борсата вдигнаха оферти с до 40 лева на тон
При соевия и слънчогледовия шрот е отчетен спад от 5 на сто
Потреблението на рапичен шрот в ЕС подобри рекорда през миналата година
Обзор на Софийска стокова борса за периода 9-12 април 2024 година
Липсва предлагане на зърно на борсата с изключение на хлебната пшеница
Цената се повиши леко спрямо търга преди 4 седмици
Йордания закупи планираните 60 000 тона фуражен ечемик
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини