Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
02.10.2018 г.

Важните мероприятия на овощаря през октомври

Хигиена и профилактика на болести и вредители
Важните мероприятия на овощаря през октомври

Мушмулите са още по дърветата

През месец октомври завършва беритбата на плодовете на късните сортове ябълки и круши и на всички сортове дюли. Към края на месеца се берат и мушмулите. Наред с грижите свързани с беритбата, на преден план също се поставя и подготовката на плодовата продукция за установяване добър режим на съхранение.

През този месец при семковите видове, особено при ябълките и крушите, по време на беритбата на плодовете  и при подготовката им за съхранение има възможност да се открие проникнала в насаждението зараза от калифорнийската щитоносна въшка. Много характерен признак за този неприятел, който се забелязва много лесно, са ярко червените кръгли петна разположени най-често около дръжката или около дънцето на плода. Петната са осеяни с дребни, неподвижни ларви, покрити със сивокафяви и черни кръгли или продълговати восъчни щитчета, също и с по-едри, неподвижни възрастни женски със сиво-черни закръглени, леко надигнати в центъра щитчета.

Червени петна се образуват и по листата и младите леторасти. При леторастите дървесината под петната също може да е оцветена червено. Червените петна се образуват при смученето на сок от въшките. Подобни повреди по плодовете на ябълките и крушите може да бъдат причинени и от друг вид плоска щитоносна въшка – лъжекалифорнийската щитоносна въшка. По външен вид двете въшки не могат да се различат. Различават се по някои морфологически белези в тялото на възрастните женски на калифорнийската щитоносна въшка. Лъжекалифорнийската щитоносна въшка се среща рядко в по-стари, не добре гледани градини, докато калифорниийската се развива в млади, добре обгрижвани, силно развиващи се насаждения. За тях тя е много опасен неприятел.

През месец октомври у нас при крушовите дървета се провежда пръскане срещу крушовия пъпкопробивач. Бръмбарите излизат от летния си сън (лятна диапауза) и се активират, изкачват се по дърветата и снасят яйцата си по пъпките. Пръска се след беритбата на плодовете, при установяване летеж на бръмбари по тях. Одобрени препарати за този неприятел са: дека ЕК – 50-70 мл, децис – 2,5 ЕК – 50-70 мл/дка.

След беритбата на плодовете свалете и изгорете поставените около стъблата на ябълковите и крушови дървета ловни пояси заедно със запашкулените в тях гъсеници на ябълковия подов червей.

При необходимост от  провеждане на предпазно пръскане при крушите, дюлите, ябълките срещу опасната бактерийна болест „огнен пригор” прилагайте препарата фунгуран ОН 50ВП – 110-500 г/дка.

През месец октомври при костилковите овощни видове – кайсии, праскови, нектарини, череши,  сливи се прави късно есенно пръскане срещу следните много разпространени и опасни болести по тях – ранно и късно кафяво гниене, сачмянка, къдравост по прасковата и нектарината, сачмянка и кривули по сливата. Пръска се когато 50 процента от листата са вече опадали. Прилага се 1% бордолезов разтвор. Късното есенно пръскане на костилковите дървета срещу изброените болести може да се направи и с разрешения препарат фунгуран ОН50ВП (съдържа меден хидроокис). Прилага се в следните дози – 150 г/дка при праскови и нектарини срещу къдравост, 150-250 г/дка при кайсия срещу ранно кафяво гниене и сачмянка, 130-200 г/дка при череша срещу сачмянка, 110-200 г/дка при слива срещу сачмянка и мехурки (кривули).

Със същите препарати се прави късно есенно пръскане на костилковите дървета, особено кайсиите, засегнати от болестта цитоспороза.

Не се ограничавайте само с пръскане и не си спестявайте работата

Месец октомври е подходящо време за провеждане на основно почистване на овощната градина. Изрязват се изсъхналите, засегнати от различни болести клони и клонки. Отстраняват се мумифицираните плодове и изсъхналите цветни букетчета. Остъргва се старата напукана кора, остатъците се събират и изгарят. Изрязват се изсъхналите от корояди, от различни видове щитоносни въшки, вирусни болести, от вредители клони. Изкореняват се силно нападнатите от различни вредители и изсъхнали дървета. Получената дървесина се събира и изгаря. Получените при резитбата рани се замазват с овощарски мехлем или блажна боя. Не забравяйте и варосването на овошките.

Важните мероприятия на овощаря през октомври
25928
 

Последни материали
Виж
МЗХ публикува наредба № 9 за обществено обсъждане
Кои са новите моменти в интервенциите „Биологично растениевъдство“ и Биологично пчеларство“
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 19-25 април 2024 година
Неустойчиво време ще ограничава възможностите за работа на полето
Обзор на Софийска стокова борса за периода 16-19 април 2024 година
Купувачите на маслодаен слънчоглед на борсата вдигнаха оферти с до 40 лева на тон
От 23 до 26 април в Интер експо център
Над 100 изложители ще се представят на ТЕХНОМЕБЕЛ 2024
Практика
Бъдещи лесовъди посетиха разсадника в Локорско
Демонстрация на специализирани трактори и пръскачки за лозя
Kubota Bulgaria в стопанството на винарна Мидалидаре
Свързани материали
Виж
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 22-28 март 2024 година
Слани и отрицателни температури ще създават опасност за овошките
Практика
Не е късно да подготвите посадъчния материал
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 8-14 март 2024 година
НИМХ прогнозира скорошни студове, внимавайте за цъфналите овошки
Разкриха хърватска схема за точене на субсидии с маслинови горички и оранжерии
Кога трябва да се притесняваме от измръзване?
Колко студоустойчиви са овошките?
Февруари е време за актуализиране на варосването
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини