Начало » Важно за фермера » Пчеларство
30.04.2003 г.

Тайната сила на маточното пчелно млечице

Тайната сила на маточното пчелно млечице

През зимните месеци браншовите пчеларски дружества провеждат лектории, които имат задача да запознат пчеларите с новите методи в борбата с бактериалните болести по пчелите, новости в технологията на отглеждане, пчелните продукти като профилактични и лечебни средства. Една от лекториите на Софийската пчеларска организация тази година е запознаване с лечебните свойства на пчелното млечице. Пчелното млечице е пчелен продукт с хранително-лечебни свойства, съдържащ всички необходими за човека хранителни вещества.

Добиването му от пчеларите не е трудно, но специфичното е необходимостта от хладилник на самия пчелин. Пчелното млечице като хранителен продукт с високо съдържание на белтъци (до 30%), изложено на лятната жега губи хранително-лечебните си свойства (белтъците се денатурират и започват ферматационни процеси). Съществуват различни видове пчелно млечице: "маточно, майчино, активирано млечице" - смес от секретите на две жлези (хипофарингеални и мандибуларни), търтеево и млечице определено за пчелите работнички - секрет изключително от хипофарингеалните (долночелюстните) жлези.

За добиване на маточното пчелно млечице се залагат изкуствени маточници с еднодневни личинки, отстранява се майката от кошера и след третия ден се изземва от маточниците. Маточното пчелно млечице е гъста пастообразна непрозрачна маса с млечно бял цвят. Има специфичен аромат и остър кисел вкус със сладникав привкус.

Той е висококалоричен и питателен продукт. Богат е на белтъци, микроелементи, ферменти и соли. В състава на белтъчините се откриват 22 аминокиселини, в това число и незаменими аминокиселини като лизин, валин, левцин. Съдържа витамини В1, В2, В5, В6, В18, С, А, D, Е. В него има гонадотропен хормон, който активира функциите на половите жлези. Съдържа и биологично активни вещества като ацетилхолин, холинестераза, дека - окси - деценова киселина (влизаща в състава на медикаменти с противотуморно действие). От микроелементите, съдържащи се в млечицето представляват интерес цинкът, кобалтът, манганът и желязото като вещества необходими за кръвообразуването.

Накратко ще представя изследване проведено при 17 бъбречно болни, 7 жени и 10 мъже. При хроничната бъбречна недостатъчност има необратимо понижаване на гломерулната филтрация при прогресивно разрушаване на функциониращата бъбречна тъкан. При 8 болни хроничната бъбречна недостатъчност се дължеше на диабетна нефропатия, при 4 болни вследствие увреждане на бъбреците обусловени от наличието на хипертония, при трима вследствие хроничен гломерулонефрит, двама вследствие прекаран пиелонефрит. Дванадесет болни бяха в първи стадий на компенсация (ограничаване на концентрационната способност при нормални серумни показатели) и петима във втори стадий на компенсирана задръжка (покачване на креатина без клинични симптоми на уреми). Цялото количество се приемаше от болните веднъж - сутрин на гладно в доза 50 милиграма (това е количеството от два средно големи маточника), под езика половин час преди ядене. Вземането сублигвално не води до разрушаване на белтъчните вещества от ферментите на стомаха, а поради ефекта на възбуда на нервната система сутрешното му взимане не води до безсъние.

Курсът на лечение беше 45 дни, като общото количество за един болен беше 25 грама. През този период болните бяха на нормалната си антихипентензивна и/или хипогликемизираща терапи на нормолипидна и нормокалорична диета - бедна на белтъци, но богата на аминокиселини. Целта на проучването беше да се оцени ефекта на маточното пчелно млечице при болни от хронична бъбречна недостатъчност, като се проследи как се повлиява общопсихичния синдром (световъртеж, главоболие, нарушение на концентрационната способност, затруднено дишане, гадене), хемоглобина, урета и креатина.

След 45 дневно приемане на пчелно млечице се отчете основно повливане на общопсихичния синдром при 12 от болните, хемоглобинът се повиши при 10 болни, а урета и креатина се задържаха в рамките на добрия контрол. Изследването показа, че поносимостта към маточното пчелно млечице е много добра в прилаганите дози. Не се отчетоха странични действия. Достъпността на метода позволява прилагането му в амбулаторна обстановка и разширява обхвата на лечебните възможности при болни от първа и втора степен на бъбречна недостатъчност.

Д-р Евгени Петков - Съюз на апитерапевтите в България (от сп. Пчеларство)

Тайната сила на маточното пчелно млечице
23262
 

Последни материали
Виж
За първите 15 дни на юли в сравнение със същия период на юни
Износът на слънчогледово масло от Украйна е скочил с над 75 на сто
Насрочен е за 29 юли, документи се продават от 21 до 25 юли
Община Ямбол обяви търг за отдаване под наем на 37 земеделски имота
Полезни съвети
Защо вехнат листата на доматите и как да им помогнем?
При ечемика жътвата приключи с близо 700 килограма от декар
Средният добив от пшеницата в Добричко гони 650 килограма от декар
Тракторите обаче няма да блокират пътищата, за да не притесняват туристите
Гръцки фермери протестират за неизплатени обезщетения и присвоени техни субсидии
Повсеместната ваксинация ще обрече фермите на смърт
НОКА иска кръгова ваксинация и полицейска блокада на област Пловдив заради шарката по овцете
Свързани материали
Виж
Пчелите го произвеждат с магия
Защо медът не се разваля?
За първи път в България ще се прави ДНК мониторинг
МОСВ ще минимизира нападенията от мечки над стопанствата
Процъфтява производството на мед в Африка
Прегледите на БАБХ са удължени до 31 май
След 31 май МЗХ ще прецени нуждата от подпомагане на пчеларите
Проекти в областта на пчеларството
В Румъния претърсиха 307 пчелари в търсене на 1,32 милиона евро
Цената на изкупвачите е 4 лв, на пазара - 20
Николай Гайдов, пчелар: Смъртността в кошерите и евтиният мед на едро помитат сектора
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини