Начало » Новини » Коментари
31.03.2015 г.

Дали след 7 години насърчения градинарите ще заемат 85% от пазара на плодове

По линия на обвързаната подкрепа

Farmer.bg

От години статистиките за срива в производството на плодове и зеленчуци не смайва никого, а пазарът редовно отчита внос от 80-85% при плодовете, в резултат на което по сергиите български останаха само черешите и прасковите. Тук-таме има по някой сорт ябълки и сливи, и толкова. Затова пък фермери, потребители и всички останали с потрес следят бездействието или по-скоро умелото прикриване на липсите на политика в този бранш. Защото мрачните статистики по никакъв начин не помагат на предприемачите да видят лъч надежда за промяна в тяхното състоание. Още повече, че всяка година за тютюн продължават да се дават над 100 млн. лв., докато от тази година за плодове и зеленчуци се обещават ...80 милиона лева. И това е събитието на века, според чиновниците.

По време на кампанията за директни плащания администрацията на министерството на земеделието упорито тръби как увеличението в подпомагането било пет пъти по-голямо от досегашното. Да, ако досега не е давано нищо, субсидиите наистина са в пъти повече. Само че тези нищожни средства едва ли ще са стимул за фермерите да се инвестира в градини, след като една градина започва да плододава едва след 4-5 години и възвращаемостта на тази инвестиция е минимална, коментират хора от бранша.

Без да прекаляваме със статистиките, ще припомним само, че през 1998 г. производството на плодове в страната е надхвърляло 326 хил. тона. През 2012 година количествата са се сринали до 123 хил. тона, или 14 години по-късно спадът е троен. Проблемът е, че този спад трудно ще се преодолее с минималните насърчения. И пазарът неизбежно ще остане гладен за вкусните български плодове. Защото никой не си прави илюзия, че с внесените от Полша ябълки с вкус на пластмаса потребителят едва ли би заобикнал плодовете.

Но да се върнем на субсидиите по обвързана подкрепа, която градинарите ще получат от 2015 г. Проверка на Farmer.bg показа, че най-високи субсидии ще се дават за отглеждането на орехи, вишни и кайсии, като разчетите са съобразени с разходите, които се правят за поддържането на тези насаждения.

От тази година за 10 декара (1 хектар) овощни насаждения фермерите ще получават по 507 евро, или 1014 евро. Парите ще се дават само за отглеждане на ябълки, круши, кайсии и зарзали, праскови и нектарини, сливи, череши, вишни, ягоди, орехи, малини и десертно грозде.

За всички тях обаче се изискват минимални добиви от декар, без които тези субсидии няма да се изплащат. Така за ябълките минималните добиви трябва да са 434 кг, за крушите  - 269 кг., за кайсиите и зарзалите – 185 кг., за прасковите и нектарините – 251 кг, за сливите – 302 кг, за черешите – 227 кг, за вишните – 179 кг, за ягодите – 442 кг, за орехите – 45 кг, за малините – 329 кг и за десертното грозде – 264 кг.

При доказване на тези добиви от тази година най-големи субсидии ще получават фермерите с орехови градини. За килограм орехи те ще взимат 2,25 лв. (сумата е висока, защото ореховите плодове са леки). За вишневи градини помощта ще бъде 56 стотинки за килограм плод, при кайсиите – 54 ст. за кг. Следват черешите, където за кг ще се изплащат 44 ст., за прясно грозде – 38 ст., за малини – 30 ст., за ягоди – 23 ст., за сливи – 33 ст., за праскови – 40 ст. , за круши – 37 ст. и за ябълки – 23 стотинки.

Остава да повярваме на обещанията на администрацията, че след 7-годишното подпомагане по тази линия градините в страната ще бъдат възстановени, а вносните плодове по сергиите ще бъдат заменени с български.

Екатерина Стоилова

Дали след 7 години насърчения градинарите ще заемат 85% от пазара на плодове
7270
 

Последни материали
Виж
МЗХ публикува наредба № 9 за обществено обсъждане
Кои са новите моменти в интервенциите „Биологично растениевъдство“ и Биологично пчеларство“
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 19-25 април 2024 година
Неустойчиво време ще ограничава възможностите за работа на полето
Обзор на Софийска стокова борса за периода 16-19 април 2024 година
Купувачите на маслодаен слънчоглед на борсата вдигнаха оферти с до 40 лева на тон
От 23 до 26 април в Интер експо център
Над 100 изложители ще се представят на ТЕХНОМЕБЕЛ 2024
Практика
Бъдещи лесовъди посетиха разсадника в Локорско
Демонстрация на специализирани трактори и пръскачки за лозя
Kubota Bulgaria в стопанството на винарна Мидалидаре
Свързани материали
Виж
Бивш председател на Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци
Константин Ламбрев: По-лесно е да изнесем консервите си, отколкото да ги продаваме в България
Започна изложението за плодове и зеленчуци „Фрескон“ в Солун
По казуса с контрола върху вноса на плодове и зеленчуци
ВАС отмени връщането на частната лаборатория на Капитан Андреево
С изключение на ябълките и мандарините миналогодишната реколта е пълен провал
Производството на плодове в Хърватия се срива от година на година
Събирачите на диворастящи гъби и плодове ще имат право на пенсия
Предстоящо
Бъдещето на консервната индустрия ще се дискутира на 4 април в Старосел
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини