През следващия седемдневен период развитието на късните земеделските култури отново ще протича при наднормени топлинни условия и задълбочаващ се дефицит на почвена влага. Прогнозираното сухо време с високи максимални температури, на места в полските райони до 38-40оС, ще затормозява развитието на късните зеленчуци, вторите култури и късните хибриди царевица, при които в началото на второто десетдневие на септември ще протича масово млечна зрелост. В края на първото и началото на второто десетдневие и среднокъсните царевични хибриди ще приключат развитието си и ще встъпят във восъчна зрелост. При памука след настъпилото масово разпукване на плодните кутийки през следващия период ще продължи процеса на узряване.
Прогнозираните валежи в по-голямата част от полските райони на страната ще бъдат незначителни, без особено стопанско значение и поливането остава приоритетно мероприятие за късните зеленчуковите култури.
До средата на септември сбитата и напукана от сушата почва ще създава сериозни затруднения при дълбока оран, предсеитбена подготовка на площите, предвидени за засяване със зимни житни култури.
Началото на следващия седемдневен период съвпада с агротехнически срок за сеитбата за зимната рапица. Поради влошените агроусловия съществува реална опасност за пропускане на оптималния срок при сеитбата на тази маслодайна култура. За нейното успешно презимуване е необходимо до края на есенната си вегетация рапицата да формира розетка от 6-8 листа.
Първата половина на септември е подходящо време за засяване на спанак и др. листни зеленчуци за есенно производство.
През следващия период условията ще бъдат подходящи за приключване жътвата на слънчогледа, освобождаването на площите от средноранните хибриди царевица, захарното цвекло, за прибиране на узрялата зеленчукова, плодовата и гроздова реколта. След гроздобера на белите сортове “Мискет отонел”, “Шардоне”, “Кайлъшки мискет” и др. в началото на второто десетдневие на септември ще започне гроздоберът и на някои червени сортове – “Каберне совиньон”, “Мерло” и др.