Начало » Хоби земеделие » Малката градина
22.09.2017 г.

Мандарината не спи, подхранвайте я често

Всяка година презасаждайте в по-голям съд

Мандарината може с успех да се отглежда в домашни условия. Можете да присадите калеми на лимон или грейпфрут, но можете да се снабдите директно и с облагородени дръвчета. Търсете сорта Миягава Васе или Ковано Васе. Те имат по-слаб растеж, развиват неголяма коронка, пригодна за маломерна стайна градинка. И двата сорта цъфтят и плододават изобилно.
Закупеното дръвче трябва да се засади в саксия с ширина, колкото диаметъра на кореновата система. Ако го купите в саксия, трябва да знаете кога е засадено или презасадено. Причината е, че най-активни са онези коренчета, които са до стените на съда. Там има повече кислород. Ако се засади преждевременно в много широк съд, корените, а от там и цялото дръвче, ще страдат дълго време. Диаметърът на всеки нов съд за презасаждане трябва да е с не повече от 5-6 см по-широк от предишния.

По-късно, когато съдът е вече с пределни за помещението размери, всяка пролет ще се изрязва част от почвата заедно с корените, които са в тази част. За целта дръвчето се изважда от съда с почукване по ръба. Изрязва се отгоре до долу един “резен” като от диня широк по дъгата 15-20 см и на около 5 см от стъблото, заедно с всички коренчета – не се преерязват само корените с дебелина над 6-7 мм. Може да се намали част от корените при дъното. Старият дренаж се замества с нов и дървото се връща в съда. Опразненото место се запълва с торна почва. Тази операция се повтаря през година. Всеки път отрезът е на ново място. По този начин периодично се сменя почвата и се подмладяват корените.

Почвата трябва да е влажна, но не мокра. Излишната вода води до загниване на корените. Окапването на свежи, но бледи жълтеникави листа е сигурен признак за излишна вода. Често това е краят на растението.
Мандарината не “спи”, затова по-често трябва да се подхранва. Един-два пъти месечно може да поливате с размит оборски тор, вместо да рискувате с изкуствени торове. Много удобни и пълноценни са комплексните течни торове. Никога не “торете” с кръв, рибни отпадъци и други подобни “суровини”. Цитрусовите приемат само добре угнили органически вещества. Полезно е да се разпръснат и леко заровят в почвата няколко кристала “зелен камък” (железен сулфат). При поливане се отмива част от тях и я обогатяват с железни йони - против хлорозата.

През зимата по-подходящи са условията на хладно светло помещение – при 2-3 до 10-12°С. Добре е съдът да се постави на стол или друга подставка. Така корените остават над стеклия се на пода студен въздух. За подобряване на стайния микроклимат под съда може да се постави една електрическа крушка - 25W. Ако помещението е постоянно отоплено, мандарината трябва да се разположи по-близо до прозорец, т.е. на светло, но не и директно под него. Дръвчето се изнася от помещението към края на април или през май. В никакъв случай не на директно слънце за предпазване на листата и плодните пъпки от пригор и преждевременно окапване.
Ако през есента приберете късно дръвчето и първата слана го покоси, го оставете на студено, но притулено място, без достъп на слънце, и го покрийте плътно с черно покривало за около една седмица. След това можете да го внесете в прохладно помещение. Бавното размразяване е “спасителен пояс”.
Ако се наложи пръскане с отрови, правете го само през лятото – на двора. Използвайте само препарати, които се разграждат бързо.

Мандарината не спи, подхранвайте я често
6424
 

Последни материали
Виж
Служебен кабинет
Украинската помощ ще бъде преведена на 52 хиляди земеделци до 15 май
Какви цели си поставя новият министър на земеделието и храните
Документи се подават до 29 април
Нов конкурс за старши експерти във фонд „Земеделие“
Особености, които трябва да знаете
При богата на калций почва понякога се раждат бедни на този елемент плодове
Томбола с награди при покупка
Започна Великденски Кооперативен Базар в София
Нормативни промени
Новите ставки за биопроизводство през 2024 г., които ще се обсъждат до 20 май
Свързани материали
Виж
Полезни съвети
Можем да използваме кората на мандарината в зеленчуковата градина
Отглеждане на мандарина в саксия
Облагородете с пъпка от плододаващо дърво
Мандарината от семка изисква търпение
Компактното дръвче може да роди до 400 плода
Миниатюрната мандарина
Нарът обича слънцето, мандарината – поливането
Има нужда от постоянна светлината
Мандарината
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини