Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
26.08.2017 г.

Защитаваме овошките от болести и вредители

Практика

sinor

Всички градинари са наясно, че профилактичните мерки за опазване на овошките от вредители и болести са в състояние да им спестят маса труд, време и разходи. Най-важните сред тях са събирането на опадалите листа и изнасянето им от градината, премахването на болните и сухи клони, на загнилите и изсъхнали плодове, а след прибирането на реколтата – задължителното прекопаване на почвата под дърветата на дълбочина 20-25 сантиметра.

Вредителите и болестите обаче могат да се появят и въпреки значителните грижи, които полагаме за овошките. Обикновено това се случва при слаби растения с бледи листа. В жегите например по листата на много дървета могат да се намножат значително плодовите и паякообразните акари. Те са незабележими с просто око и затова първоначално напълно безнаказано смучат дървесните сокове, а когато установим присъствието им, вече са се наплодили до такава степен, че листата започват да съхнат и опадат. Докато са малко обаче можем да се справим с тях и с пръскане на короната само с вода.

Доста чест, макар и нежелан гост в градината е листната въшка. Освен че смуче сок от растенията, тя впръсква в тях отрова, предизвикваща свиване на листата на топка и изкривяване на филизите. Обикновено срещу въшките се използват химически препарати, макар че можем да се справим и с пръскане с разтвор на 20 грама суперфосфат в 10 литра вода.

Срещу някои вредители в овощната градина първоначално можем да се справим и със собствени „препарати”, например с тютюнева настойка. За целта 100 грама ситен тютюн се сипват в 10 литра вода и се оставя да кисне за една седмица, след което се прецежда и се добавя 400 грама сапун за пране, за да бъде по-силен смъртоносният ефект и да се подобри прилепването на разтвора към листната маса.

Изключително ефективна срещу част от вредителите и някои заболявания е настойката от чесън. Около 200-300 грама чеснови скилидки се прекарват през месомелачката и се сипват в 10 литра вода, като се прецеждат след 2 часа. Растенията се пръскат само с прясно приготвен разтвор.

Малко повече време отива за приготвянето на настойка от люспи от кромид. За целта 150-200 грама люспи се заливат с 10 литра вода и се оставят да киснат 4-5 дни, след което също се прецеждат. С получения разтвор се пръскат овошките, унищожавайки куп вредители и забавяйки развитието на част от заболяванията.

Ако пък наоколо растат глухарчета, те също могат да бъдат използвани в борбата с вредителите. Берат се заедно с корените, като 200 грама глухарчета се заливат с топла вода и киснат 2 часа.

Най-добрият вариант за пръскане с настойки е вечер след залез слънце, когато разтворът не се изпарява толкова бързо и слънчевите лъчи не успяват да неутрализират действието на растителните инсектициди.

Защитаваме овошките от болести и вредители
27702
 

Последни материали
Виж
МЗХ публикува наредба № 9 за обществено обсъждане
Кои са новите моменти в интервенциите „Биологично растениевъдство“ и Биологично пчеларство“
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 19-25 април 2024 година
Неустойчиво време ще ограничава възможностите за работа на полето
Обзор на Софийска стокова борса за периода 16-19 април 2024 година
Купувачите на маслодаен слънчоглед на борсата вдигнаха оферти с до 40 лева на тон
От 23 до 26 април в Интер експо център
Над 100 изложители ще се представят на ТЕХНОМЕБЕЛ 2024
Практика
Бъдещи лесовъди посетиха разсадника в Локорско
Демонстрация на специализирани трактори и пръскачки за лозя
Kubota Bulgaria в стопанството на винарна Мидалидаре
Свързани материали
Виж
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 22-28 март 2024 година
Слани и отрицателни температури ще създават опасност за овошките
Практика
Не е късно да подготвите посадъчния материал
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 8-14 март 2024 година
НИМХ прогнозира скорошни студове, внимавайте за цъфналите овошки
Разкриха хърватска схема за точене на субсидии с маслинови горички и оранжерии
Кога трябва да се притесняваме от измръзване?
Колко студоустойчиви са овошките?
Февруари е време за актуализиране на варосването
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини