Начало » Важно за фермера » Животновъдство
15.09.2016 г.

Еврокомисията отменя забраната за търговия на мляко и месо, наложена на България заради заразния дерматит

Важно за фермера

sinor.bg

След провелата се на 8 и 9 септември в София конференция по въпросите на болестта „Заразен нодуларен дерматит“(ЗНД) Европейската комисия отменя наложените на България ограничения за търговия с охладено месо и мляко. Свободно, без допълнителни изисквания и ограничения може да се търгува мляко и млечни продукти, предназначени за човешка консумация, както и прясно месо от едри преживни животни, съобщиха от агенцията по храните.

Когато млякото е предназначено за хранене на животни, условието е да преминало термична преработка, за да се намали риска от евентуално предаване на вируса на болестта.

Забраната беше въведена с решение на ЕК като мярка срещу разпространението на болестта заразен нодуларен дерматит по говедата.

Наложени бяха някои ограничения за търговия и транспорт на едри преживни животни и продукти от тях.

Имаше забрана за движение към други държави членки и трети страни на живи животни, ваксинирани срещу ЗНД, както и вето за движение към други държави членки на говеда на възраст под 6 месеца, които не са ваксинирани срещу ЗНД, а са родени от ваксинирани майки.

Едно от ветото не допускаше търговия с държави членки или трети страни на прясното месо. Допускаше се търговия с месни продукти, произведени от прясно месо, при условие че са били подложени на високо термична преработка и са придружени от официален здравен сертификат. Млякото и млечните продукти също трябваше да се подлагат на пастьоризация.

На база на опита на България, страната ни предложи на Европейската комисия промяна в действащата правна рамка. В резултат на това беше изготвен нов проект на Решение на ЕК за здравни мерки по отношение на контрол на ЗНД.

То беше представено в София по време на конференцията за ЗНД и гласувано от държавите-членки на заседание на постоянния комитет по растения, животни, храни и фуражи на 14 септември 2016 година.

Според новата правна рамка, мляко, млечни продукти и коластра могат да се търгуват свободно без ограничения.

В случай, че те се използват за храна на животни следва да преминат термична преработка, за да се намали риска от евентуално предаване на вируса на болестта. Отменят се и ограниченията за търговия на прясното месо и месни продукти и те ще могат да се търгуват свободно.

Новото решение позволява свободно движение на ваксинирани живи животни от неинфектирани зони, където не са констатирани огнища (Зона 1), това са областите Бургас, Варна, Добрич, Разград, Русе, Силистра и общините Шумен, Каспичан, Нови пазар, Козлево, Каолиново, Венец и Хитрино от област Шумен, Свищов, Полски Тръмбеш и Стражица от област Велико Търново и Опака, Попово и Антоново от област Търговище.

След публикуване на решението ще бъде разрешено придвижването на ваксинирани живи животни от Зона 2 (инфектирани зони, с огнища на ЗНД) с други държави членки или трети страни след двустранно споразумение. В зона 2 попадат останалите територии на страната без тези от Зона 1. Допуска се търговията със семенен материал, яйциклетки и ембриони, в случай че са добити от животни, отглеждани в Зона 1 и при спазване на здравни гаранции. Облекчават се и условията за транспорт на странични животински продукти, добити от животни, отглеждани в Зона 1.

Няколко месеца след появата на заболяването, анализът на свършеното и предприетия подход показва, че навременно приложените мерки за контрол и ограничаване на болестта, предприети от българските ветеринарни власти, позволиха страната ни да служи като модел за борба с това значимо социално икономическо заболяване.

Новата правна рамка позволява значително да се намалят индиректните загуби на български животновъди, месо и млекопреработватели, като се позволява свободната търговия с добити и произведени от тях продукти. Значителен напредък е и освобождаването на 10 региона от страната за свободна търговия с ваксинирани живи животни, които се считаха за най-високо рисковия фактор за разпространение на ЗНД.

На заседанието на постоянния комитет по растения, животни, храни и фуражи на 14 септември 2016 година беше гласувано и ново решение във връзка със заболяването „Класическа чума по свинете“ и наложените рестриктивните мерки.

Въвежда се дерогация за придвижването на живи свине и промяна на условията по отношение на прясно месо и месни продукти от свине към други държави членки при даване на здравни гаранции, посочени в решението.

Българската агенция по безопасност на храните уверява всички животновъди, че ще продължи да бъде техен партньор и съюзник в борбата с болестите по животните и ще се работи за откриване на нови пазари извън страната. За целта обаче е необходимо тяхното разбиране и пълно съдействие, особено по време на кризи.

Еврокомисията отменя забраната за търговия на мляко и месо, наложена на България заради заразния дерматит
12163
 

Последни материали
Виж
Иван Капитанов е назначен на длъжността заместник-министър на земеделието и храните
Димитър Главчев е предложил длъжността да заеме Георги Тахов
Изненадваща оставка на Кирил Вътев
С иззграждане на съоръжения за съхранение на зеленчука за 8 милиона евро
Румънски кооператив ще намаляват зависимостта от вноса на кромид
Необичайно ранното цъфтене заради горещото време ги завари още слаби
Украинските градинари се оплакват от липсата на пчели
Увеличеното производство на биодизел подкрепя цените на рапичното семе в Европа
ДФЗ обяви три свободни позиции за „Старши експерт“
Свързани материали
Виж
От 15 април 2024 г. влиза в сила забраната за улов на риба
Списък със свободните за риболов водоеми през 2024 г. по области
Разрешени обекти за нощен риболов от 1 април до 1 ноември 2024 година
Загрижени за собствените си износители
Властите в Унгария вече нямат нищо против вноса на украински мед
Основните клиенти от Близкия изток и югоизточна Азия изпищяха
Индия удължи забраната за износ на кромид за неопределено време
Нечестната ценова конкуренция влошава положението на фермерите в общността
ЕП призова за спешна забрана за внос в ЕС на селскостопанска продукция от Русия
Представена като част от санкциите на ЕС срещу държавата-агресор
Латвия наложи забрана върху вноса на селскостопанска продукция от Русия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини